Pakistan, T129 Atak yerine Çin helikopterini alabilir - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Pakistan, T129 Atak yerine Çin helikopterini alabilir

Abone Ol 

ABD’den AH-1Z Viper satın alan ve Türkiye ile T129 Atak taarruz helikopteri için tedarik anlaşması imzalayan Pakistan, alım sürecinin seyrinin değişebileceği sinyalini verdi.

C4 Defence’da yer alan iddiaya göre Pakistan’dan bir yetkili yaptığı açıklamada, ülkenin taarruz helikopteri tedarik sürecinde yol haritası değişebilir.

Malzeme eksikliğinin yanı sıra bütçesel sorunlarla da boğuşan İslamabad, T129 Atak helikopterleri ve AH-1Z Viper alımından vazgeçilebileceğinin sinyalini verdi.

ABD ve Türkiye’nin teslimat taahhütlerini yerine getirememesi durumunda ise rüzgar, Çin üretimi Z-10ME’lerden yana dönebilir. Plaformların halen opsiyon olarak tutulduğunu belirten yetkili, henüz bu konuda alınmış bir kararın bulunmadığını da belirtti.

İslamabad, Ocak 2016’da, Bell ile 12 adet AH-1Z tedariki için anlaşma imzalandığını açıklamıştı. İlk üç platformun 2017’de teslim edileceği belirtilmesine rağmen ABD, henüz hiçbir helikopteri Pakistan’a yollamadı.

Gecikme konusunda iki taraftan da resmi bir açıklama ise gelmedi. Pakistan, envanterindeki demode AH-1 Cobra’ların 8 bin feet üzeri irtifalarda yetersiz kalması nedeniyle özellikle Hindistan sınırında düzenlenen operasyonlarda kullanmak üzere yüksek rakımda görev yapabilecek helikopterlere ihtiyaç duyuyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close