Pakistan için üretilecek MİLGEM kızağa konuldu - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Pakistan için üretilecek MİLGEM kızağa konuldu

Abone Ol 

ürkiye ve İslamabad arasında Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında geliştirilen dört adet MİLGEM korvetinin tedariki için anlaşma kapsamında 3 Haziran Çarşamba günü İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda icra edilen bir törenle ilk geminin omurgasının kızağa konulduğunu açıkladı.

Pakistan Donanması’nın ihtiyaçları doğrultusunda, Türkiye ve İslamabad arasında Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında geliştirilen dört adet MİLGEM korvetinin tedariki için anlaşma imzalanmıştı. Sözleşme kapsamında, platformlardan ikisinin İstanbul Tersane Komutanlığı’nda, geriye kalan iki geminin ise Karaçi’de inşa edilmesine karar verilmişti.

Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT), 3 Haziran Çarşamba günü İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda icra edilen bir törenle ilk geminin omurgasının kızağa konulduğunu açıkladı.

Bu korvetlerin Hint Okyanusu bölgesinde barış, istikrar ve güç dengesinin korunmasına önemli ölçüde katkıda bulunacağı haberleri Pakistan basınında yer aldı.

Yaklaşık 15 metre genişliğinde ve 100 metre uzunluğunda olan platformların deplasmanı 2 bin 400 ton. 29 knot/saat sürate erişebilen korvetlerin ilk ikisinin 2023 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close