NATO’dan Ukrayna’ya ortaklık vizyonu - M5 Dergi
Savunma Haberleri

NATO’dan Ukrayna’ya ortaklık vizyonu

Abone Ol 

Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (North Atlantic Treaty Organisation / NATO) Ukrayna’yı, Geliştirilmiş Fırsatlar Ortağı olarak kabul etti. NATO önderliğindeki operasyon ve misyonlara katkıda bulunan müttefik ülke ve ortakları arasındaki iş birliğinin sürdürülmesi amaçlanıyor.

Örgütün ortağı olarak Ukrayna, müttefik operasyonlarına ve NATO önderliğindeki tatbikatlara asker gönderdi.

Geliştirilmiş Fırsatlar Ortağı olarak Ukrayna, örgüte özel tatbikat ve bilgi paylaşımı gibi ayrıcalıklardan yararlanabilecek. Ukrayna, Avustralya, Finlandiya, Gürcistan, Ürdün ve İsveç ile toplam altı fırsat ortağı bulunan NATO, bu ülkelerle karşılıklı çıkara dayalı ilişki yürütüyor.

Geçtiğimiz yıl ekim ayında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO’ya katılacağını açıklamıştı. Stoltenberg, “Tüm müttefikler Ukrayna’nın NATO üyesi olmasına karar verdi. Karadağ, iki yıl önce NATO’ya katıldı.

C4Defence’de yer alan habere göre, Kuzey Makedonya birkaç ay içinde NATO’ya üye olacak. Bunu daha önce gördük, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra. Polonya, Baltık ülkeleri. Bunların NATO’ya üye olacağını kimse hayal bile edemezdi” ifadelerini kullanmıştı.

Stoltenberg’in sözünü ettiği Kuzey Makedonya, Mart 2020’de resmi olarak NATO ülkesi olmuştu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close