MQ-4C Triton İHA'sı, ABD Donanmasına Gemi Seviyesi Gözetim Sağlayacak - M5 Dergi
Savunma Haberleri

MQ-4C Triton İHA’sı, ABD Donanmasına Gemi Seviyesi Gözetim Sağlayacak

Abone Ol 

Northrop Grumman tarafından üretilen MQ-4C Triton gözlem İHA’sı, ABD Deniz Kuvvetleri’nin dünyanın en işlek nakliye yollarının bazılarında, okyanuslardaki veya kıyı bölgelerindeki gemileri tespit etmesine, izlemesine, sınıflandırmasına ve tanımlamasına yardımcı olacak.

MQ-4C Triton, küçük gemileri bile takip edebilen ve daha fazla eylem için bilgilerini ABD Deniz Kuvvetleri’ne aktarabilen en gelişmiş gözetim platformu olarak kabul edilir.

Northrop Grumman, ABD merkezli, uzay ve savunma teknolojileri alanında faaliyet gösteren, 1994 yılında Grumman ve Northrop girişimiyle kurulan küresel şirkettir. Şirket savunma sektöründe 2010 yılında dünyanın dördüncü büyük şirketi olmuştur.

Northrop Grumman Triton programının başkan yardımcısı ve program yöneticisi Doug Shaffer, “Bu, MQ-4C Triton programında önemli bir kilometre taşıdır. ABD Deniz Kuvvetleri ile ortaklığımız, komutanların daha iyi bir operasyonel görüntü oluşturmasına yardımcı olacak. Bu sistemi geliştirme açısından çok önemli.” açıklamasında bulundu.

Triton’un yüksek irtifada uçma ve 24 saati aşan havada kalma yeteneği, komutanların hiç olmadığı kadar geniş bir deniz alanını gözetlemelerine olanak tanır. İnsanlı insansız ekip konseptinde çalışmak üzere tasarlanan Triton, ABD Deniz Kuvvetleri P-8 Poseidon gibi insanlı uçakların yüzey karşıtı ve alt yüzey karşıtı savaşa odaklanmalarına olanak tanıyan devasa okyanus ve kıyı bölgelerine bağlantısız bir göz sağlar.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close