MMU'nun iniş takımları takılıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

MMU’nun iniş takımları takılıyor

Abone Ol 

Mİlli MUharip Uçak’ın (MMU) iniş takımlarının entegrasyonu başladı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri’ne katıldı. Kotil, burada Milli Muharip Uçak projesi kapsamında gelinen aşama ile ilgili açıklamalarda bulundu.

MMU’nun iniş takımlarının geçtiğimiz gün (7 Aralık) TUSAŞ tesislerine geldiğini berlirten Kotil, 20 Aralık tarihinde iniş takımları üzerinde uçağın duracağını ve motor entegrasyonunun gerçekleşeceğini söyledi.

Milli Muharip Uçak (MMU)

Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek, yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen bir savaş uçağının üretilmesi ve bu uçağı tasarlayıp geliştirebilecek insan gücü ve altyapının oluşturulması amacıyla başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Geliştirilmesi Projesi’nde TUSAŞ ana yüklenici konumunda.

Projede yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarında kabliyetler kazanılacak.

MMU’nun, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan diğer savaş uçakları, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) gibi platformlar ve tedarik edilmesi planlanan diğer unsurlarla ortak çalışabilir şekilde görev yapması ve üretilecek uçakların 2070’lere kadar Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülüyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close