Kanada, Tayvan Boğazı'na daha fazla savaş gemisi gönderecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kanada, Tayvan Boğazı’na daha fazla savaş gemisi gönderecek

Abone Ol 

Kanada Dışişleri Bakanı, Kanada’nın Çin’in uluslararası sulardaki hak iddiasına karşı Tayvan Boğazı’na daha fazla savaş gemisi göndereceğini açıkladı.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Financial Times’a verdiği röportajda, “Tayvan Boğazı meselesinin açık olduğundan ve uluslararası bir boğaz olarak kaldığından emin olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bakan, Tayvan’ı Çin anakarasından ayıran yaklaşık 200 kilometrelik su şeridi söz konusu olduğunda Ottawa’nın  “uluslararası kurallara dayalı düzeni uygulamaya” devam edeceğini belirtti.

Bükreş’teki NATO dışişleri bakanları toplantısına katılan Joly, “Bu yaz ABD’lilerle birlikte Tayvan Boğazı’ndan bir fırkateyn geçirdik daha fazla fırkateyn geçirmeyi amaçlıyoruz”  açıklamasında bulundu.

Tayvan Eylül ayında Kanada’dan, Çin’in saldırganlığına karşı Tayvan ulusuna destek için tartışmalı sulara savaş gemilerini göndermesini istemişti.

Kanada’da Justin Trudeau hükümetinin yeni stratejisine göre Kanada ayrıca, Tayvan Boğazı’yla Doğu ve Güney Çin Denizleri’ndeki mevcut durumu tehdit eden tek taraflı eylemlere karşı durmak için ortaklarıyla birlikte çalışmayı sürdürecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close