Milli ramjet itkili hava-hava füzesi GÖKHAN'ın test atışları başlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Milli ramjet itkili hava-hava füzesi GÖKHAN’ın test atışları başlıyor

Abone Ol 

Tübitak SAGE tarafından geliştirilen milli ramjet itkili hava-hava füzesi GÖKHAN’ın karadan ilk atışı yakında gerçekleştirilecek.

Türkiye hava-hava füzelerinde yeni bir aşamaya geçiyor. GÖKTUĞ projesi altında Türkiye’nin ilk milli hava-hava füzeleri BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN’I geliştiren TÜBİTAK SAGE, geliştirme faaliyetlerine devam ettiği ramjet itkili GÖKHAN hava-hava füzesinde test aşamasına geçiyor.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, M5‘e özel açıklamalarda bulundu. Okumuş, GÖKHAN füzesinin takviminden bir miktar ilerde olduğunu ve karadan ilk test atışının yakında gerçekleştirileceğini belirtti. Okumuş açıklamasında, “GÖKHAN projesinde çalışmalar çok iyi bir noktada. Yakında ilk karadan atışlar ile başlayıp, sonrasında platform üzerinden atışlara geçeceğiz. GÖKHAN füzesinin takviminde hatta takviminin bir miktarda önünde ilerlediğini söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş

Başta F-16 ve MMU olmak üzere çeşitli platformlarda kullanılması planlanan GÖKHAN, Türk Hava Kuvvetlerine stratejik bir yetenek kazandıracak. Çok yüksek hızlara ulaşabilecek GÖKHAN ile uzun menzillerden düşman hava araçlarına angajman gerçekleştirilebilecek.

RAMJET MOTOR ÇALIŞMALARI

TÜBİTAK SAGE bünyesinde Ramjet motor çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda enstitü bünyesinde kurulan test altyapılarında şu ana kadar yüzlerce gerçekleştirildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 2022 Bütçe Görüşmeleri sırasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ramjet motor çalışmalarında gelinen aşama için , “Sıvı yakıtlı ramjet projesinde son safhaya geldik. 2022’de süpersonik hızlarda çalışan bir ramjet motoru prototipini ortaya çıkaracağız.” açıklamasında bulunmuştu.

2022 yılında Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in TÜBİTAK SAGE’yi ziyareti sonrası TÜBİTAK SAE tarafından yapılan paylaşımda ise, “TAYFUN Aeroitki Altyapımızda icra edilen başarılı ramjet motor ateşleme testi ile de kritik bir aşamayı geçtik.” ifadelerine yer verilmişti.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş ile gerçekleştirilen röportajın tamamını M5 Prime Youtube kanalında izleyebilirsiniz.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close