Milli mini denizaltı bu yıl görünür hale gelecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Milli mini denizaltı bu yıl görünür hale gelecek

Abone Ol 

Milli denizaltı STM500 bu yıl görünür hale gelecek.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Güleryüz, milli denizaltı STM500’ün, kendisini en fazla heyecanlandıran STM projesi olduğunu söyledi.

Dünyada kendi denizaltısını tasarlayıp üretebilen 5-6 ülke olduğuna işaret eden Güleryüz, STM500 ile Türkiye’nin bu ülkeler arasına girmesini ümit ettiklerini belirtti. Güleryüz, şöyle konuştu:

“Tasarımı büyük ölçüde bitti. Detay tasarımı imalat aşamasında bile devam edecek. Bir taraftan mukavim tekne denilen denizaltının dış kısmının test üretimine başladık. Burada amacımız bir taraftan şu; Türkiye’de özel sektör tarafından mukavim tekne üretiminin yapılabileceğini göstermek. Özel bir yerde bu faaliyetleri yürütüyoruz. 2023 yılında STM500’ün test üretimini devam ettireceğiz. Farklı müşterilerden, özellikle yurt dışından STM500’e çok yoğun ilgi var. Onlarla beraber bir proje modeli oluşturma gibi hususlar da konuşuluyor ama biz STM olarak beklemeden kendi öz kaynaklarımızla da olsa yapabileceğimiz kadar STM500’ü ete kemiğe büründürme ve mümkün olan en kısa sürede yüzdürme motivasyonundayız. 2023, özellikle STM500 özellikle son derece yoğun geçecek.

Güleryüz, bu yıl yürütülecek çalışmalarla STM500’ün daha görünür hale geleceğini kaydetti.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close