ABD, hava sahasındaki Çin "casus balonunu" vurdu - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

ABD, hava sahasındaki Çin “casus balonunu” vurdu

Abone Ol 

ABD hava sahasındaki Çin “casus balonu” Amerikan ordusu tarafından vurularak düşürüldü.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, Çin’in başkenti Pekin’e yapacağı ziyaretini ertelemesine neden olan ABD semalarındaki Çin “casus balonu” Amerikan karasularında Atlantik okyanusu üzerine çıktığında Amerikan ordusuna ait jet uçaklar tarafından vurularak düşürüldü.

“Üç okul servisi otobüsü büyüklüğünde” olduğu ve 60 bin fit yükseklikte uçtuğu belirtilen balondan geriye kalan enkazın çıkarılması çalışmaları devam ediyor.

ABD Başkanı Biden, Çin “casus balonunun” düşürülmesi emrini çarşamba günü verdiğini söyledi

ABD Başkanı Joe Biden, Washington’daki Maryland hava alanında uçaktan indikten sonra ABD hava sahasındaki Çin’e ait “casus balonun” düşürülmesine ilişkin konuştu.

“Çarşamba günü balonla ilgili bilgilendirildiğimde, ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) onu mümkün olan en kısa sürede düşürmeleri talimatını verdim.” diyen Biden, balon anakara üzerindeyken kimseye zarar vermemek için Savunma Bakanlığının “en iyi zamanı” beklediğini söyledi.

Biden, balonun düşürülmesi için en iyi zamanın balon 12 millik karasuları sınırları içerisindeyken olduğunu belirtti ve operasyonu gerçekleştiren askerleri tebrik etti.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close