MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi envantere girdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi envantere girdi

Abone Ol 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında IDEF 2019’da imzalanan Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi (MERT/ MERTER) Projesi kapsamında tamamen milli imkânlarla tasarlanıp üretilen MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi’nin kabulleri tamamlanarak, güvenlik güçlerine teslimatı gerçekleştirildi.

MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi; muhabere bandında hedef unsurların haberleşmesinin uzak mesafeden engellenmesinde kullanılacak bir Elektronik Taarruz (ET) sistemi olarak tasarlandı ve geliştirildi. Farklı operasyonel ihtiyaçları karşılayabilmesi amacıyla geliştirilen sistem, muhabere bandının tamamını kapsayarak, tripod/mast üzerinde sabit konfigürasyonda veya sırtta taşıma aparatı ile Tek-Er konfigürasyonunda kullanılabilecek. 

Sistem, yüksek kazançlı yönlü ve eş yönlü antenleri ile yönlendirilmiş elektronik taarruz faaliyetini gerçekleştirirken, akıllı bir tablet veya bilgisayar vasıtası ile de kontrol edilebilecek. Kendi bataryaları ile beslenebilen sistem, şehir şebekesi üzerinden de çalıştırılabilecek.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan, MERTER’in yeni nesil elektronik taarruz ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amacıyla, güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlandığını söylerken, şunları vurguladı: “Yüksek programlanabilme yeteneği, geniş bant almaç yapısı, yüksek mobilite özelliğine sahip MERTER’in tasarımında; öncelikle kullanıcı deneyiminden faydalanarak, kullanım ve taşıma kolaylığını dikkate aldık. Milli tasarımı, en son teknoloji gözetilerek oluşturulan yazılım ve donanımı ile özgün özelliklere sahip MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi’ni güvenlik güçlerimize kazandırmış olmaktan büyük gurur duyuyor, Ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.”

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close