Rusya ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ gerilimi tırmanıyor - M5 Dergi
Genel

Rusya ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ gerilimi tırmanıyor

Abone Ol 

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde görev yapan Rus barış gücü askerlerini eleştirmesinin ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı, askerlerine yönelik “aleni saldırıların kabul edilemez” olduğunu bildirdi.

Bakanlık sözcüsü Maria Zakharova yaptığı açıklamada, “Barış güçlerimize yönelik her türlü aleni saldırı ve provokasyonu, Ermenistan-Azerbaycan normalleşme sürecine somut zararlar veren kabul edilemez ve kasıtlı eylemler olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Euronews’in haberine göre, Ermenistan lideri Paşinyan önceki gün Dağlık Karabağ’daki Rus barış gücü askerlerini “Azerbaycan saldırganlığının sessiz tanıkları” olmakla suçlamıştı.

Paşinyan ayrıca, “Rus askerleri bölgedeki istikrarı sağlamada yetersiz kalacaksa yerini BM barış gücüne bırakmalı” sözlerini sarfetti.

Hükümet toplantısı sırasında konuşan Paşinyan, “Rus barış güçlerinin davranışları bizim için kabul edilemez, Azerbaycan’ın Ermenileri Dağlık Karabağ’dan çıkarma girişimlerinin sessiz tanıkları haline geldiler.” demişti.

Erivan hükümeti Azerbaycanlı militanları aralık ayının ortalarından bu yana, Ermenistan’ı Dağlık Karabağ’daki Ermeni ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelere bağlayan hayati bir yol olan Laçın Koridoru’nu kapatmakla suçluyor.

Kendilerini çevreci aktivistler olarak tanımlayan Azerbaycanlı siviller 12 Aralık’tan bu yana Ermenistan ile ağırlıklı olarak etnik Ermenilerin yaşadığı bölge arasındaki tek yolu abluka altında tutuyor. Dağlık Karabağ yetkilileri gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısı çektiklerini söylüyor.

Paşinyan yolu açmayı başaramayan Rus askerlerini eleştirirken ayrıca, Rus birliklerinin Dağlık Karabağ’da istikrar ve güvenliği sağlayamaması halinde Birleşmiş Milletler barış gücü misyonuna yol açması gerektiğini de ifade etti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close