Libya açıklarındaki Türk ve Fransız fırkateynlerinin manevralarını paylaşıldı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Libya açıklarındaki Türk ve Fransız fırkateynlerinin manevralarını paylaşıldı

Abone Ol 

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Ambargo her gün Mısır sınırında ihlal ediliyor

Büyükelçi Musa, Senato’daki Dışişleri Komisyonunda yaptığı konuşmasında;

Ambargo hava sahasında da ihlal ediliyor. Her gün Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Libya’ya uçuşlar yapılıyor. Bu ambargo her gün havada ve karada ihlal ediliyor. Neden bu konu hakkında soru sorulmuyor.” dedi ve  Türkiye’nin, BM nezdinde tarafından tanınan Libya’nın meşru hükümetinin daveti üzerine Libya’da bulunduğunu belirterek “Türk donanmasının bir Fransız gemisini taciz ettiği” iddiasının asılsız olduğunu sözel ve görsel olarak anlattı.

DefenceTurk.com’da yer alan habere göre, Büyükelçi Musa’nın Fransız Senatörlere yaptığı sunumda Fransız Deniz Kuvvetlerine ait La Fayette sınıfı FS Courbet (F-712) fırkateyninin, Türk donanması tarafından korunan Çirkin adlı ticaret gemisine yaklaşmak için yaptığı manevraları gösteren grafik:

Resim

Büyükelçi Musa, BM’nin Libya’ya yönelik silah ambargosuna atıfta bulunarak, “Avrupa’da ve Fransa’da sadece denizde ambargo kontrolü ile neden ilgilenildiğini anlamıyoruz. Ambargo, her gün Mısır sınırında ihlal ediliyor. Ambargo hava sahasında da ihlal ediliyor. Her gün Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Libya’ya uçuşlar yapılıyor. Bu ambargo her gün havada ve karada ihlal ediliyor. Neden bu konu hakkında soru sorulmuyor. Bu konuda neden bu kadar anlayışlıyız? Libya’nın doğusuna her gün uçakla kargolar geliyor ve bu BAE tarafından finanse ediliyor. Bunların da kınanması gerekiyor.” dedi. Bahse konu ambargo ihlallerinin Hafter’i güçlendirdiğini ifade eden Büyükelçi, Fransa tarafından yapılan açıklamaların ise kendilerini üzdüğünü belirterek, Fransızların ve Türklerin birbirleriyle konuşması gerektiğinin altını çizdi.

Büyükelçi Musa Senato’daki Dışişleri Komisyonunda yaptığı konuşmasına,

Bazı ülkelerde bir zamanlar terörist olan Hafter, Libya’da en meşru kişi değil. Hafter desteklendiğinde tehlikeli oyun oynanmıyor ama meşru hükümete destek verildiğinde Türkiye’nin tehlikeli oyun oynadığı söyleniyor. Müttefikiniz ve dostunuz Türkiye’ye haksızlık bu. Biz meşru hükümete destek verdiğimizde tehlikeli oyun oynuyoruz ama Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğerleri Hafter’e destek sağladığında bu ülkeler tehlikeli oyun oynamıyor ve bu meşru. Bu ön yargılı bir yaklaşım.” ifadeleriyle devam etti ve Libya’daki mevcut sorunların çözümünün siyasi olduğunu belirtti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close