Lazer silah çalışmalarında yeni aşama: HELIOS destroyerlere entegre edilecek - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Lazer silah çalışmalarında yeni aşama: HELIOS destroyerlere entegre edilecek

Abone Ol 

ABD’nin savunma devi Lockheed Martin ve ABD Donanması, yeni silah entegresi üzerinde çalışıyor.

Bu çalışma kapsamında yüksek enerjili HELIOS lazer sistemi, destroyerlere entegre edilecek.

Karar, lazer sisteminin ABD Donanması’nın Kritik Tasarım İncelemesi’ne (CDR) girmesinden sonra açıklandı.

HELIOS sistemi bu yıl New Jersey Moorestown’da entegre edilecek ve daha sonra Wallops Adası’nda donanma tarafından test edilecek.

Bu çalışmalarla sistem için çalışabilirlik konusundaki risklerin, Arleigh Burke destroyerine entegrasyon için teslim edilmeden önce önemli ölçüde azaltması bekleniyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Lockheed Martin Rotary ve Görev Sistemleri’nin Gelişmiş Ürün Çözümleri Başkan Yardımcısı Hamid Salim şöyle konuştu: Rakiplerimiz hızla sofistike silahlar geliştiriyor ve ABD Donanması filosuna yönelik tehditler giderek zorlaşıyor.

Savaşçılarımız, insansız hava sistemleri ve hızlı saldırı gemileri gibi tehditlere etkili bir şekilde karşı koymak bu yeteneğe ve kapasiteye ihtiyaç duyuyorlar.’

HELIOS, muhriplerin Aegis muharebe sistemlerine entegre bir sistem olacak.

Lockheed Martin Rotary ve Görev Sistemleri’nden HELIOS programı direktörü Brendan Scanlon, sistemin ABD filolarının hızlı ve hassas tepki verme kabiliyetini geliştireceğini belirtti.

Scanlon şu ifadeleri kullandı, ‘HELIOS sistemleri savaş gemilerinin bilgi eğrisini genişletecek.

Gelecekteki lazer silah sistemi artışları için riskleri azaltacak ve tedarik tabanına daha güçlü bir talebin önünü açacak.’ dedi.

ABD, gelişmiş lazer silah teknolojisi için, projeler yürütüyor.

Bu çalışmalar kapsamında ABD’nin San Diego’daki deniz üssünde, Arleigh Burke sınıfı destroyer USS Dewey’in ön güvertesine ODIN lazer topun konuşlandırıldı.

Uzmanlara göre ODIN, düşmanın elektro-optik ve kızılötesi sensör sistemlerini kör edebilir, gemi ve tekne tabanlı sistemleri, uçak ve dronlara ve hatta gemi karşıtı seyir ve balistik füzelere karşı kullanılabilir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close