Kore ''Cirit''inin testleri başarılı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Kore ”Cirit”inin testleri başarılı

Abone Ol 

Önemli teknolojik alt yapısı ve gelişmiş üretim kabiliyetlerine sahip olan Kore Cumhuriyeti, Kuzey tehdidine karşı aldığı önlemleri modern sistemlerle genişletiyor.

LIG Nex1 firması ve Kore Cumhuriyeti Devleti’nin ortaklaşa geliştirdiği Poniard, 2,75″ (70 mm) çapında bir güdümlü mühimmat.

Roketsan ürünü Cirit’e benzer özellikler taşıyan füze, hareketli kıyı savunma sistemi ihtiyacı kapsamında Kore Cumhuriyeti Deniz Piyade Kolordusu kullanımı için geliştirildi. Mühimmat, at-unut kabiliyeti haiz ve 8 km menzile erişebiliyor.

Yüksek süratli satıh hedeflerine çoklu angajman gibi önemli bir özelliğe sahip olan Bigung, 6×6 Kia KM250 kamyona konuşlu iki fırlatıcıdan kullanılabiliyor ve bu sistemlerde tek dolumla 36 atım yapılabiliyor. Dâhili hedef tespit ve atış kontrol sistemleriyle donatılan araçlar, batarya şeklinde ya da müstakil olarak görev yapabiliyor.

C4 Defence’da yer alan habere göre, 2016’da geliştirme süreci tamamlanan Poniard’lar, deniz araçlarına konuşlu olarak da kullanılabiliyor. Kara konuşlu modelin, 2024’te Kore Cumhuriyeti envanterinde kullanılan ve faydalı kullanım ömrünün sonuna gelen kıyı savunma sistemlerinin yerini alması planlanıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close