KARGI Anti-Radyasyon İHA’nın menzili belli oldu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

KARGI Anti-Radyasyon İHA’nın menzili belli oldu

Abone Ol 

LENTATEK tarafından geliştirilen KARGI Anti-Radyasyon Taarruzi İHA Sisteminin menzili belli oldu.

LENTATEK ana yükleniciliğinde devam eden KARGI Anti-Radyasyon Taarruzi İHA Sistemi projesinde İHA’nın  menzil değeri belli oldu. A Haber’e açıklamalarda bulunan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, KARGI’da kullanılan TEI-PG50 İki Zamanlı Benzinli Dizel Havacılık Motorunun menzilinin 700-800 km civarı  olduğunu açıkladı. Motorun bu menzil değeri, KARGI’nın da menzilini işaret ediyor. KARGI, SATCOM (uydu haberleşme terminali) ile haberleştiği için haberleşme menzilinde herhangi bir sınırı bulunmuyor. Dolayısıyla motorun uçuş menzili, KARGI’nın uçuş menzilini de ortaya koyuyor.

KARGI üzerinde iki farklı motor yer alıyor. Katı yakıtlı roket motoru, KARGI’nın fırlatıldığı sırada devreye giriyor ve KARGI belli bir sürate ulaştıktan sonra İHA’dan ayrılıyor. Akabinde TEI-PG50 motoru devreye girip hedefe uçuş gerçekleştiriliyor.

KARGI

LENTATEK’in milli ve yerli olarak geliştirdiği hava aracı ve yer sistemleri ile ilk başarılı uçuşunu 2018’de gerçekleştiren KARGI’nın yabancı menşeili bileşenlerini yerlileştirme çalışmaları sonucunda RF arayıcı başlık ve tahrip sistemine ek olarak, uçuş motoru, fırlatma motoru (roket motoru), link sistemi, pervane ve yakıt tankı gibi alt sistemleri de tamamen yerli olarak geliştirildi. KARGI Projesi, LENTATEK öncülüğünde ASELSAN, TÜBİTAK SAGE ve TEI iş birliği ile sürüyor.

KARGI, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde uzun yıllardır yer alan ve artık raf ömürleri dolma aşamasına gelen HARPY-I Taarruzi İHA Sistemi’nin yerini alacak.

KARGI’nın temel görevi SEAD/DEAD ( Düşman Hava Savunmasının Bastırılması / Düşman Hava Savunmasının İmhası) olacak.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close