Japonya'nın uçak gemisi dönüşümü başladı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Japonya’nın uçak gemisi dönüşümü başladı

Abone Ol 

Japonya, Izumo sınıfı JS Izumo (DDH 183) ve JS Kaga (DDH 184) helikopter muhriplerinin F-35B Lightning II işletimi için gerekli dönüşüm çalışmalarının başladığını duyurdu.

Yasaları gereği ne derin taarruz kabiliyeti olan bir orduya, ne de bir uçak gemisine sahip olabilen Japonya, Izumo sınıfı helikopter muhriplerinin dönüşüm çalışmalarına başladı.

Tokyo böylece İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk defa gemi konuşlu sabit kanatlı hava gücüne sahip olacak. Durdurucu halat sistemi ya da katapult donanımı gibi bileşenlerin entegre edilmeyeceği belirtilen platformlar, yalnızca STOVL (Short Take-off Vertical Landing / Kısa Kalkış, Dikey İniş) kabiliyetli F-35B Lightning II’erin kullanımı için uyumlu hâle getirilecek.

C4 Defence’de yer alan habere göre, bu kapsamda Izumo sınıfı gemilerin güverte yapısal komponentlerinde F-35B’lerin ağırlığına mukavemet sağlanması için iyileştirmeler yapılacak. Ek olarak uçuş güvertesi, motor lülesinden çıkan sıcak havayı doğruca zemine yönlendiren uçakların iniş-kalkış anında kaplamalara zarar vermemesi maksadıyla ısı dayanımı daha yüksek bileşenlerle modifiye edilecek.

Bu sayede Japonya, egemenlik hakları tartışmalı durumda olan uzak adalara sabit kanatlı hava gücü nakledebilme gücüne erişecek.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından çıkarılan ağır yasalar nedeniyle Japonya, sabit kanatlı hava platformu kullanımına olanak sağlayan yapıda gemilere sahip olamıyor idi.

Bu nedenle Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (Japanese Maritime Self Defence Force / JMSDF), Izumo’ları helikopter muhribi olarak nitelendirmekte. Savunma kulislerinde habere konu çalışmanın, ilerleyen yıllarda kızağa konması muhtemel daha yüksek deplasman ve kabiliyete sahip uçak gemileri için bir ön hazırlık olarak görülüyor. Buna neden olarak da Çin’in bölgede hızla artan donanma ve uçak gemisi gücü gösterilmekte.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close