Jandarma VTOL İHA tedarik edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Jandarma VTOL İHA tedarik edecek

Abone Ol 

Jandarma Genel Komutanlığı, komando taburları için Dikey İniş-Kalkış (VTOL) özelliğine sahip İHA tedarik edecek.

Jandarma Genel Komutanlığı İHA envanterini geliştiriyor. Taktik+ ve MALE sınıfı (Orta İrtifa-Uzun Havada Kalış) İHA’lardan mini İHA’lara kadar bir dizi İHA’yı envanterine katan Jandarma, son olarak VTOL İHA tedariği için harekete geçti.

Proje ile ilgili Jandarma Genel Komutanlığı 2022 faaliyet raporunda paylaşılan bilgiye VTOL İHA tedariki için planlama çalışmaları başladı. Raporda şu ifadelere yer verildi: “Komando tabur ve alayları ile il jandarma komutanlıklarının daha uzak menzilli (50-80 km) ve orta irtifalı havadan keşif ve gözetleme ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla Dikey İniş Kalkışlı Küçük İHA (VTOL İHA) Projesi sözleşmesi kapsamında VTOL İHA tedariki planlanmıştır.”

BAHA EN BÜYÜK ADAY

Türkiye’de halihazırda VTOL sınıfı İHA üreticileri arasında en öne çıkan firma HAVELSAN. “Dijital Birlik” konsepti kapsamında hem İHA, hem İKA hem de İDA üreten HAVELSAN’ın VTOL sıınıfı İHA’sının ismi BAHA (Bulutaltı Otonom Hava Aracı).

BAHA; dikey iniş ve kalkış yapabilen, tam otonom görev kabiliyetine haiz, farklı faydalı yüklerin entegre edilmesine izin veren modüler bir ürün. 15.000 feet’e kadar görev icra edebilen BAHA, benzin motoruyla 6 saate kadar havada kalabilirken elektrik motoruyla 2~ saate kadar havada kalabilmekte. 80 km menzili olan
BAHA, 5 kg’a kadar faydalı yük taşıyabiliyor. 3.7 m’lik kanat açıklığına sahip BAHA, iki kişi tarafından dakikalar içerisinde kolayca kurulup tek kişi tarafından işletilebiliyor.

Deprem bölgesinde görev yapan BAHA İHA.

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında yürütülen çalışmalara katılan ekiplere görüntü desteği sağlamak amacıyla BAHA’da sahada yer aldı. Özellikle köylerde ve dağlık bölgelerde keşif-gözetleme görevleri yaparak, aldığı görüntüleri bölgedeki koordinasyon merkeziyle anlık olarak paylaştı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle İHA’larla görüntü almanın zorlaştığı anlarda bulut altı uçuş yapma özelliğiyle görüntü ihtiyacını karşılayan BAHA, ulaşımın mümkün olmadığı yerleşim yerlerine ilişkin ilk bilgilerin alınmasını sağladı.

HAVELSAN, BAHA’nın özelliklerini geliştirme çalışmalarına sürekli olarak da devam ediyor. Bu kapsamda İHA’nın kötü hava koşullarında uçuş performansı artırıldı, üzrerinde yer alan EO/IR kameranın tespit ve teşhis yetenekleri artıtılıp, görüntü kalitesi iyileştirildi, Elektronik Harp ortamında kesintisiz uçuşu için önlemler alındı.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close