Finlandiya, NATO müttefiklerinin düzenlediği büyük bir hava tatbikatına ev sahipliği yapıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Finlandiya, NATO müttefiklerinin düzenlediği büyük bir hava tatbikatına ev sahipliği yapıyor

Abone Ol 

NATO’nun yeni üyesi Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ülkenin ittifaka katılmasından haftalar sonra, bir düzineden fazla ülkeyi ve toplam 150 uçağı içeren askeri hava tatbikatlarına ev sahipliği yapıyor.

NATO kaynaklarından verilen bilgilere göre; yaklaşık iki hafta boyunca, 12’si NATO üyesi olmak üzere 14 ülkeden asker ve savaş uçakları, İsveç’in kuzey bölgeleri başta olmak üzere tatbikatlara katılacak.

Finlandiya Hava Kuvvetleri’nden Albay Henrik Elo, AFP’ye verdiği demeçte; “Bugün tatbikat başladı. Tatbikata ev sahipliği yapan ülke olarak, şu anda ilk büyük rotasyonu gerçekleştiriyoruz. Tatbikat ilerledikçe, senaryolar giderek daha da zorlaşıyor” ifadelerini kullandı.

Rusya ile 1.300 kilometrelik bir sınırı paylaşan Finlandiya, onlarca yıllık askeri tarafsızlığını terk ettikten sonra, Nisan ayında NATO’nun yeni üyesi olmuştu.

Yılda iki kez düzenlenen “Arctic Challenge Tatbikatı”na bu yıl Hollanda, Belçika, İngiltere, İtalya, Kanada, Fransa, Almanya, İsviçre, Danimarka, Çek Cumhuriyeti ve ABD’nin yanı sıra Finlandiya birlikleri de katılıyor. 

Elo ayrıca, “Bu şimdiye kadar düzenlenen tatbikatların en büyüğü” açıklamasında bulundu.

Tatbikat, hava sahasını saldırganlıklardan korumak için savunma operasyonlarının simülasyonları ile başladı ve daha sonra havadan yere saldırılar gibi çeşitli saldırı unsurları simüle edilecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close