İsveç ve Fransa, yeni tanksavar füze sistemleri geliştirmek için anlaşma imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç ve Fransa, yeni tanksavar füze sistemleri geliştirmek için anlaşma imzaladı

Abone Ol 

İsveç ve Fransa, yeni bir tanksavar füze sistemi konusunda işbirliğine ilişkin ikili bir anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

İsveç savunma kaynaklarından verilen bilgilere göre anlaşma, İsveçli savunma sanayi kuruluşu FMV ile Fransa merkezli savunma sanayi kuruluşu Direction Générale de l’Armement arasında imzalandı. 

Anlaşma; İsveç adına FMV yönetim kadrosu başkanı Mikael Frisell ve Fransa için DGA Ulusal Silahlanma direktörü Gael Diaz du Tuesta tarafından imzalandı.

Mikael Frisell yaptığı açıklamada, anlaşmanın Fransa ile savunma alanında derinleştirilmiş işbirliği için çok önemli bir adım olduğunu belirtti. 

Tanksavar füze sistemleri genellikle atış menzillerine göre tek kişi tarafından omuzdan yada bir askeri birlik tarafından kurulan üçayaklı platformlar ve araç üzerinde bulunan atış tandemlerinden fırlatılmaktadır.

Yeni nesil füze sistemleri; lazer, elektronik görüş ve W bandı radyo sinyallerinden faydalanmaktadır. Füze bir kez hedefi belirledikten sonra güdümleme işlemini devam ettirmeye gerek kalmaz ve hedefe kitlendikten sonra silah operatörü bulunduğu yerden ayrılabilir.

Verilen bilgilere göre yeni sistem, 4.000 metre menzile sahip olacak ve ağ merkezli savaş ile uyumlu olarak at-unut modunda çallışabilecek.

İsveçli savunma sanayi kuruluşu FMV tarafından yapılan açıklamada; “Yeni tanksavar füze sistemi RBS 58, silahlı kuvvetlerimizin nitelikli rakiplere karşı çatışmaya girme yeteneğini önemli ölçüde artıracak bazı yenilikler getirecek.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close