Yunanistan, İsrail'den onlarca Orbiter 3 İHA satın aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Yunanistan, İsrail’den onlarca Orbiter 3 İHA satın aldı

Abone Ol 

Rafael Advanced Defence Systems’in yan kuruluşu olan İsrail merkezli savunma şirketi Aeronautics,  Yunanistan’a Orbiter 3 insansız hava sistemleri (İHA’lar) tedarik etmek için sözleşme imzaladığını duyurdu.

Savunma sanayi şirketi Aeronautics tarafından yapılan açıklamada, anlaşma kapsamında “düzinelerce” insansız hava aracının Yunanistan Savunma Bakanlığı’na tedarik edileceği belirtildi.

Verilen bilgilere göre; maksimum kalkış ağırlığı 32 kilogram olan ve altı saate kadar havada kalabilen Orbiter 3 İHA’ları, Yunanistan tarafından istihbarat, gözetleme ve keşif görevleri için kullanılacak. 

Verilen bilgilere göre İHA, piste ihtiyaç duymuyor ve çeşitli türde faydalı yükleri taşıyabileceği gibi, GPS’in olmadığı ortamlarda ve sert hava koşullarında da uçabiliyor.

Orbiter 3 İHA anlaşması hakkında, gerek İsrail Savunma Bakanlığı gerekse de Yunanistan Savunma Bakanlığı tarafından ayrıntı verilmedi.

Aeronautics Group CEO’su Dan Slasky yaptığı açıklamada; “Yunanistan ile yapılan bu önemli işbirliğinin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Anlaşmanın kolaylaştırılması için önemli çabalar harcayan İsrail Savunma Bakanlığı’na ve şirketimize güvenini ifade eden Yunanistan Savunma Bakanlığı’na da teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İsrail, füze anlaşmasının ardından Yunanistan’a İHA sağlayacak

Yunanistan kısa süre önce Fransa’dan Rafale jetleri ve ABD’den F-16 filosuna yükseltmeler dahil olmak üzere, farklı ülkelerle çok sayıda büyük silah anlaşması imzaladı.

Yunanistan ayrıca; en az 20 adet F-35 hayalet uçağı satın almak için Washington’a, Leopard 2 tank filosunun güncellenmesi ve Lynx zırhlı araçlarının satın alınması için ise Almanya ile görüşmeler yürütüyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close