Irak Başbakanı el-Kazımi: ABD, askerlerinin yarısını çekiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Irak Başbakanı el-Kazımi: ABD, askerlerinin yarısını çekiyor

Abone Ol 

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, ülkedeki ABD askerlerinin yarısının önümüzdeki günlerde Irak’tan çekileceğini açıkladı.

Irak Başbakanı el-Kazımi “Irak Ordu Bayramı” dolayısıyla yayınladığı görüntülü mesajda, “ABD ile yapılan stratejik diyalog vesilesiyle geçen aylarda bazı askerler çekildi ve bu güçlerin yarısı da önümüzdeki günlerde çekilecek” dedi.

Irak’ta görev yapacak ABD’li asker sayısına ilişkin ise Kazımi şu ifadeleri kullandı:

“Onlardan sadece, eğitim, silah ve teknik konudaki iş birliği için yüzleri geçmeyecek kadar asker kalacak. İki ülke arasındaki anlaşma gereği, onların tamamen Irak dışında konuşlandırılmaları takvimi de uygulamaya konulacak.”

Amerikan yönetimi de açıklamıştı

ABD Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, Kasım 2020’de yaptığı açıklamada, Irak’ta görev yapan ABD askerlerinden 2 bin 500’ünün 15 Ocak 2021 itibarıyla çekileceğini duyurmuştu.

Bu açıklamanın ardından Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Tahsin Hefaci, ilk etapta 500 askerin Irak’tan çekileceğini, çekilmenin uzun sürmeyeceğini söylemişti.

DEAŞ nedeniyle sayı arttırılmıştı

ABD, terör örgütü DEAŞ’ın Haziran 2014’ten itibaren Irak’ın üçte birini ele geçirmesi üzerine, Irak güçlerine destek vermek için 3 yıl aradan sonra yeniden asker göndermeye başlamıştı.

DEAŞ’ın elinde tuttuğu bölgelerin tamamen geri alınmasından sonra ABD’li yetkililer, 2018’de ülkede konuşlandırılan aske

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close