İngiliz tankına Alman namlusu - M5 Dergi
Savunma Haberleri

İngiliz tankına Alman namlusu

Abone Ol 

Soğuk Savaş’ın son dönemlerinde geliştirilen ana muharebe tankları, modern muharebe koşullarının gereksinimlerine cevap verebilmesi için modernize ediliyor.

Envanterindeki Challenger 2 ana muharebe tanklarının kullanım ömürlerini uzatmak ve etkinliğini artırmak için bir süredir çalışma yürüten Birleşik Krallık’a yeni modernizasyon çözümü sunuldu. RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land)’in geliştirdiği paket ile platformun ateş gücü, bekâ, hedef tespit ve gözlem kabiliyetleri artırılacak.

Platformda göze çarpan en önemli değişikliğin ana silah sisteminde gerçekleştiği görülmekte. Hâlihazırda kullanımda olan 120 mm L30A1 yivli top, yürütülen çalışma ile Rheinmetall üretimi L55 120 mm 55 kalibre yivsiz namlu ile değiştirildi. Challenger 2’nin kulesi, ilave modüler zırh plakaları ile güçlendirilerek modern tehditlere mukavemeti ise arıtıldı. Bekâ kabiliyetinin artırılması için hard-kill ve soft-kill öz savunma sistemlerinin entegrasyonu için ön çalışmaların da yürütüldüğü belirtilen tankta yeni elektronik ve sayısal alt sistemlerin kullanımı için modüler mimari tercih edildi.

C4Defence’in haberine gçre, komutan ve nişancı kullanımı için platforma; tamamen sayısal, uzun menzilde görüşe imkân sağlayan yeni nişangah ve görüntüleme sistemleri entegre edildi. Ayrıca tank, sayısal hedef tespit ve takip donanımına kavuştu. Bu sayede Challenger 2’nin durumsal farkındalığı artırıldı. Yeni muharebe sistemi ve ana silah entegrasyonu ile Challenger 2’nin DM11 programlanabilir mühimmat atabilme kabiliyetine eriştiği de duyurudaki bilgiler arasında. RBSL çözümünn platformların ömrünü 20 yıl uzatacağı belirtiliyor.

Mevcut ana silah sisteminde çift parçalı mühimmat kullanan Challenger 2 ana muharebe tankının iç tasarımında da bazı tadilatlar yapıldığı düşünülüyor. BAE Systems’ın Eylül 2018’de tanıttığı Black Night modernizasyon paketinin akıbeti hakkında ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close