İkinci S-400 için Top Türkiye'de - M5 Dergi
Savunma Haberleri

İkinci S-400 için Top Türkiye’de

Abone Ol 

Türkiye, yüksek irtifa hava savunma sistemi ihtiyaçları doğrultusunda 2017’de Rusya ile S-400 tedarikinde mutabakata varıldığını açıklamış ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin S-400 serüveni başlamıştı.

Rusya ile imzalanan tedarik anlaşması kapsamında sistemlerin Türkiye’ye intikali Temmuz 2019’da Ankara Mürted Hava Meydan Komutanlığı’na inen bir Rus nakliye uçağı ile başladı. Bileşenlerin teslimatı 2019 sonuna dek hava yoluyla sürdürüldü ve kurulum safhasına geçildi. İlk anlaşma ile birlikte gündeme gelen ikinci parti S-400 teslimatı ise hâlen belirsizliğini koruyor.

Rus Askeri-Teknik İşbirliği Federal Servisi FSVTS başkanı Dmitriy Şugayev, süreç hakkında Ekotürk kanalına açıklamalarda bulundu.

Şugayev, Türk personelin Rusya’da eğitimlerini tamamladıklarını ve yurda döndüklerini aktardı. Türkiye’de hâlihazırda ekipmanların çalıştırılması ve devreye alınması gibi hususlarda destek vermek amacıyla Rus uzmanlardan oluşan bir ekibin varlığından bahseden FSVTS Başkanı, ilk parti teslimatların tamamlanmasıyla yeni tedarik süreci için müzakerelerin tamamlandığını sözlerine ekledi.

Rus Devleti, ilerleyen süreçte teknolojik işbirliği, yani Türk şirketlerin üretim sürecine katılımını destekliyor ibarelerini kullanan Şugayev, gelinen noktada Türk tarafının nihaî kararının beklenildiği ve devam eden COVID-19 süreci nedeniyle olası anlaşmanın ne zaman imzalanacağına dair bir tahminin zor olduğunu belirtti.

İkinci S-400 için Top Türkiye'de

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close