HÜRJET motor çalıştırdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

HÜRJET motor çalıştırdı

Abone Ol 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen Milli Jet Eğitim Uçağı HÜRJET motor çalıştırdı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen HÜRJET Projesi’nde ilk uçuşa yönelik olarak yoğun bir çalışma yürütülüyor. Hürjet, Ağustos 2017’de Jet Eğitim Uçağı Geliştirme Projesi olarak başlatıldı. Nisan 2018’de kavramsal tasarım aktiviteleri, Temmuz 2019’da ön tasarım faaliyetleri, Şubat 2021’de kritik tasarım faaliyetleri başarıyla sonuçlandırıldı, tasarım döngülerinin sonuçlanmasıyla üretim faaliyetlerine geçildi.

Yaklaşık 8 bin parçadan oluşan Hürjet için parça üretimlerine Ocak 2021’de başlandı. Üretilen parça ve ekipmanlar son montaj hattında uçaktaki yerini aldı.

30 Ocak 2023’te de uçak ilk motorunu çalıştırdı ve projede en kritik eşiklerden biri aşılmış oldu.

HÜRJET

Tek motorlu ve tandem kokpitli HÜRJET, üstün performans özellikleri ile modern savaş uçağı eğitiminde kritik bir rol oynamak üzere tasarlandı. HÜRJET, harbe hazırlık geçiş eğitimi, hava devriyesi (silahlı ve silahsız) ve akrobatik gösteri uçağı gibi roller icra edebilecek.

Yaklaşık 14 metre uzunlukta, 5 metre yükseklikte ve 9,5 metre kanat açıklığında olacak HÜRJET, 1,4 mach hıza ulaşabilecek, azami 45 bin feet seviyesinde uçuş gerçekleştirebilecek.

Uçakta üçer adet kanat altında ve bir adet gövde altında olmak üzere 7 istasyon bulunabilecek, bunlara farklı faydalı yükler takılabilecek. Hürjet, 3 tona yakın faydalı yük taşıyabilecek.

Kaynak: M5 / AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close