Hava Savunma Birlikleri'nin Hedef Uçağı: TURNA - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hava Savunma Birlikleri’nin Hedef Uçağı: TURNA

Yerden Havaya, Havadan Havaya gibi pek çok füze sisteminin testlerin de çeşitli senaryoları canlandırabilmek için Hedef İnsansız Hava Araçları (uçaklar) kullanılıyor.

Daha önce M5 Dergisi olarak TUSAŞ üretimi ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçağı incelemiştik. Bu sefer yine TUSAŞ üretimi olan  düşük-orta süratli hedef uçak TURNA’yı ele alacağız.

Hedef uçak sistemi olan TURNA’nın geliştirilmesine, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 1995 yılında Ar-Ge projesi olarak başlandı. Arıdan geliştirme çalışmaları tamamlandı ve 2001 yılında itibaren TURNA hava savunma birimlerinin eğitimlerinde kullanılmaya başlandı.

Halihazırda TURNA hem TSK birimlerinin eğitimlerinde hem de Savunma Sanayii şirketlerimizin ürün testlerinde kullanılıyor.

Uçaktan füzeye tüm hava saldırı elemanlarının uçuş profili simülasyonunu gerçekleştirebilen TURNA, dahili ve harici  faydalı yük çekme kabiliyetine sahip. Katapulttan atılarak havalandırılan TURNA, 12 bin feet irtifaya kadar yükselebiliyor.

70kg ağrılığında olan TURNA, 180kts (ŞİMŞEK’in neredeyse yarısı) azami sürate çıkıyor. Turna veri linki üzerinden 50km menzile kadar kontrol edilebiliyor ve eğer uçtuğunda vurulamaz ise paraşütle iniş gerçekleştirebiliyor

Modüler yapıdaki platform, farklı tipteki senaryolara hızla ayarlanıyor ve tam otonom seyürüsefer gerçekleştiriyor.

Gerçek zamanlı kriptolu sayısal uçuş verisi telemetreleri kaydetme ve sonradan oynatabilme kabiliyetine sahip TURNA, hava savunma eğitimlerinin etkinliğinin değerlendirebilmesine de olanak sağlıyor.

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close