Hava Kuvvetleri Komutanlığı yeni radarlarına kavuşuyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hava Kuvvetleri Komutanlığı yeni radarlarına kavuşuyor

Abone Ol 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Aselsan tarafından geliştirilen ERALP ve ALP radarlarını yakın zaman içerisinde envanterine katacak.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 6-7 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Radar Çalıştayı kapsamında açıklamalarda bulundu.

Demir açıklamasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı için Aselsan tarafından yürütülen Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi ERALP ve Alçak İrtifa Radar Sistemi ALP ile ilgili gelinen son duruma değindi. Demir açıklamsında şu ifadeleri kullandı: ” Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi ERALP’in fabrika kabul testleri geçtiğimiz ay tamamlandı. Alçak İrtifa Radar Sistemi ALP’in ilkinin kısa bir dönem içerisinde envantere alınmasını bekliyoruz.”

ERALP (Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi)

ERALP, uzun menzilli erken ihbar amaçlı geliştirilen, AESA ve sayısal hüzme oluşturma altyapısında anten mimarisine sahip, yeni nesil S-Bant bir radar. TEİRS hava soluyan hava hedeflerinin yanı sıra balistik füzelerin ve görünmezlik teknolojisine sahip/ düşük RKA’lı hedeflerin uzun menzilden tespit ve takip kabiliyetine de sahip. ERALP, AESA ve sayısal huzme oluşturma mimarisi sayesinde aynı anda birden fazla hüzme oluşturma yeteneğine sahip. ERALP’in, tespit ve takip performansını artırmak amacı ile meteorolojik verileri kullanabilme özelliği bulunmakta.

ERALP’i oluşturan radar, haberleşme/komuta kontrol ve güç alt sistemleri taktik araçlar üzerinde taşınmakta. Bu nedenle yüksek hareket kabiliyetine sahip olan ERALP’in, kurulum ve toplanması için herhangi bir sökme takma işlemine ihtiyaç duyulmamakta. ERALP mevcut radar ağlarına bağlanarak AWCIES formatındaki mesajlarla, 3B hava resmini diğer sistemlerle ve kontrol ihbar merkezleri ile telsiz veya radyolinkler üzerinden paylaşabiliyor.

ERALP, özellikle balistik füze savunması için kritik olan, diğer ERALP’lerle veri füzyonu yapma ve hedef devretmek üzere iz bilgilerini aktarma özelliklerine sahip. Radarın operasyonel modlarını desteklemek amacıyla uzun menzilli Mod 5 IFF sorgulayıcı, yüksek kazançlı bir IFF anteniyle entegre edildi.

ERALP’in sahip olduğu AESA mimarisi ve moduler tasarım yaklaşımı, düşük maliyetli bakım ve yüksek kullanıma hazır olma oranı kavramlarını destekliyor. ERALP geniş frekans bandında frekansta ve zamanda hareketlilik, yan hüzme karartma, düşük yan hüzme seviyelerine sahip olma gibi elektronik korunma özelliklerine sahip.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close