İngiltere, Ukrayna nedeni ile boşalan stokları doldurmak için tanksavar silah üretimini artırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, Ukrayna nedeni ile boşalan stokları doldurmak için tanksavar silah üretimini artırıyor

Abone Ol 

İngiltere, Ukrayna için bağışlanan binlerce NLAW yeni nesil hafif tanksavarın yerini doldurmak için yeni tanksavar silah üretimini artırma adımları atma kararı verdi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace,  2024 başında başlayıp 2026 sonuna kadar sonuçlanacak olan ve İngiltere’nin tükenen tanksavar stoklarını yenilemek için yürütülen program kapsamında NLAW üreticisi Saab ile 229 milyon £ (280 milyon $) değerinde bir anlaşma yaptıklarını duyurdu.

Wallace yaptığı açıklamada; “Birinci sınıf endüstri ortaklarımızla birlikte çalışarak, silahlı kuvvetlerimizin eksikliklerini tamamlamak ve NATO’ya olan bağlılığımızı yerine getirmek için adımlar atmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlık tarafından verilen bilgilere göre anlaşma; daha önce yapılan ve gelecek yıl teslim edilmek üzere anlaşılan 500 füze tedarikini içeren bir sözleşmenin devamı olarak gerçekleştirildi.

Yine bakanlık tarafından verilen bilgilere göre İngiltere, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Ukrayna ordusuna binlerce tanksavar füzesi tedarik etti.

İngiltere Savunma Bakanlığı; verilen siparişlerle, Ukrayna silahlı kuvvetlerine gönderilen en az 10.000 tanksavar silahı ile azalan stoklarının yeniden güçlendirileceğini belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close