Güney Afrika'dan, S. Arabistan'a ve BAE'ye silah satışı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Güney Afrika’dan, S. Arabistan’a ve BAE’ye silah satışı

Abone Ol 

Güney Afrika, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne silah satışının önünü açmaya hazırlanıyor.

Güney Afrika hükümeti Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) de aralarında olduğu ülkelere durdurulan silah satışının önünü açmak için harekete geçti. Güney Afrika’nın Ulusal Konvansiyonel Silahlar Kontrol Komitesi (NCACC) silah satışlarının önünü açacak değişikliği onayladı.

Güney Afrika kanunları yabancı ülkelere satılan silahların üçüncü tarafların eline geçmesini önlemek için Güney Afrikalı yetkililere inceleme yapma hakkı veriyordu. Güney Afrika’nın ihraç ettiği silahların en az üçte birini alan Suudi Arabistan ve BAE ise denetimlerin, egemenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle buna karşı çıkıyordu. Bu iki ülke Yemen’deki iç savaşta taraf.

Ülkedeki savunma şirketleri silah ihracatına yönelik düzenlemede değişiklik yapması için lobi yapıyordu. Reuters’ın haberine göre ülkedeki NCACC’nin sekreterya başkanı Ezra Jele son kullanıcı sertifikasına yönelik değişikliğin komite tarafından yakın zamanda onaylandığını doğruladı.

Jele’den ülkedeki savunma endüstrisi birliğine gönderilen mektupta durdurulan silah satışlarının önünü açacak değişikliğin yapıldığı bildirildi. Değişikliğin hayata geçmesi için resmi gazetede yayımlanması gerekiyor.

Güney Afrika ihraç ettiği silahların insan hakları ihlallerine yol açmaması için son yıllarda savunma sanayinde reformlar yapmaktaydı. Hükümet, pratikte çok az uygulansa da 2017 yılında silah satın alan ülkelerden silahların üçüncü tarafların eline geçmeyeceğine dair son kullanıcı sertifikası talep etmeye başladı. Bunun üzerine aralarında Suudi Arabistan, BAE, Umman ve Cezayir’in de bulunduğu bazı ülkeler bu belgeyi imzalamayı reddetti.

Körfez ve Kuzey Afrika ülkelerine silah ihracatı yerel savuma şirketleri için önemli bir gelir kaynağı. Şirketler eğer düzenlemede değişiklik yapılmazsa yüzlerce kişinin işsiz kalacağı uyarısında bulunmuştu.

Kaynak: Euronews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close