Savunma Haberleri

F-35’e TOPGUN Payesi

Uçak gemisi konuşlu hava gücü boyutlarını beşinci nesil kabiliyetleri ile yeniden şekillendireceği beklenen F-35C Lightning II, pilotaj alanında da en üst uçucularla görev yapacak.

ABD Deniz Kuvvetleri envanterinde yer alan F-35C Lightning II’lerin pilotları arasından seçilen ilk kafile kursiyerler, donanmanın en kapsamlı pilotaj eğitim süreci olan TOPGUN kursunu tamamladı.Böylece VFA-125 (Strike Fighter Squadron-125 “Rough Raiders”) ve VFA-147 (Strike Fighter Squadron-147 “Argonauts”) bağlısı uçucu personel; donanmanın ilk TOPGUN payesi alan F-35C Lightning II pilotları oldu.

Nevada’da konuşlu Fallon Donanma Hava Üssü’nde bulanan NAWDC (Naval Aviation Warfighting Development Center)’ta icra edilen SFTI (Navy Strike Fighter Tactics Instructor / Donanma Taarruz Uçağı Taktik Öğretim) Kursu 13 hafta sürdü.

C4Defence’da yer alan habere göre halk arasında TOPGUN olarak da bilinen süreçte pilotlar, tecrübeli öğretmenler eşliğinde ileri hava muharebe eğitimlerinden geçirildi. Bu sayede hem pilotların, hem de görev yapacakları filoların muharebe kabiliyetlerinde önemli gelişmelerin yaşanması hedeflenmekte.

“Rough Riders” çağrı kodlu filo, hem ABD Donanması, hem de Deniz Piyade Kolordusu Pilotlarına ev sahipliği yapıyor.

F-35'e TOPGUN Payesi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Back to top button
Close
Close