F-35 Ligtning II uçaklarına SEAD ve DEAD görevi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

F-35 Ligtning II uçaklarına SEAD ve DEAD görevi

Abone Ol 

Geliştirme faaliyetleri devam eden ancak buna rağmen bünyesinde birçok sorunu barındıran F-35 Lightning II uçakları, SEAD (Surpression of Enemy Air Defence / Düşman Hava Savunmasının Bastırılması) ve DEAD (Destruction of Enemy Air Defence / Düşman Hava Savunmasının İmhası) kabiliyeti kazanacak.

Düşük radar kesit alanı ve gelişmiş teknoloji alt sistemleri sayesinde düşman hava sahasına tespit edilmeden sızabilme kabiliyetine sahip olan F-35 Lightning II ailesi platformlar, düşman hava savunma sistemlerinin kâbusu hâline gelecek.

Bu çerçevede ABD Savunma Bakanlığı, Lockheed Martin ile 36,78 milyon Amerikan Doları tutarında mühendislik geliştirme ve sertifikasyon anlaşması imzaladı. Anlaşma dâhilinde Lot 14 ve Lot 15 F-35A Lightning II’ler, DEAD/SEAD kabiliyeti kazanacak.

Hava savunma, hava yakın destek, hava tecridi, taarruz, koordinasyon, keşif ve gözlem gibi çok sayıda görevi icra edebilecek kabiliyette olan platformların görev gamına SEAD/DEAD kabiliyeti de eklenecek.

C4Defence’in haberine göre, kısıtlı kabiliyet kazanımı olduğu tahmin edilen süreç kapsamında platformlara, Stand-in Attack Weapon (SiAW) ve Northrop Grumman üretimi AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Missile) mühimmatlarının entegrasyon çalışması devam ediyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close