F-15QA ilk uçuşunu gerçekleştirdi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

F-15QA ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Abone Ol 

Boeing tarafından Katar Emiri Hava Kuvvetleri (QEAF) için geliştirilen F-15 konfigürasyonu olan F-15QA savaş uçağı, ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi.

Katar Emiri Hava Kuvvetleri için özel olarak geliştirilen F-15QA savaş uçağı, ilk uçuşu esnasında 90 dakika boyunca havada kaldı ve test uçuşu bitiminde başarıyla St.Louis’deki Lambert Uluslararası Havaalanı’na iniş yaptı.

QEAF (Katar Emiri Hava Kuvvetleri) F-15 Wing komutanı Ahmed Al Mansoori, “Bu başarılı ilk uçuş, filolarımızı bu inanılmaz uçağı Katar gökyüzüne uçurmaya bir adım daha yaklaştıran önemli bir kilometre taşı.” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı, Boeing’e 2017 yılında QEAF için 36 F-15 savaş uçağı üretmesiyle ilgili olarak 6.2 milyar dolarlık bir sözleşme verdi. Boeing, 2021 yılında QEAF’e ilk F-15QA uçağını teslim edecek.

Boeing’in Şef Test Pilotu Matt Giese liderliğindeki uçuş test ekibi, çok amaçlı uçakların yeteneklerini test etmek için hassas bir görev kontrol listesi uyguladı. Verileri gerçek zamanlı olarak izleyen bir test ekibi, hava aracının planlandığı gibi çalıştığını doğruladı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close