EUROSAM ile hava savunma sistemi için yürütülen kavram tanımlama çalışması tamamlanmak üzere - M5 Dergi
Savunma Haberleri

EUROSAM ile hava savunma sistemi için yürütülen kavram tanımlama çalışması tamamlanmak üzere

Abone Ol 

NTV canlı yayınına konuk olan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Fransız-İtalyan ortaklığı EUROSAM ile yürütülen ortak uzun menzilli hava savunma sistemi geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik kavram tanımlama çalışmalarının sona geldiğini belirtti.

Türkiye’nin daha fazla hava savunma sistemi ihtiyacı için somut teklifler olduğu sürece değerlendirmelerin devam edeceğini belirten İsmail Demir;

“EUROSAM konusunda ise daha önce başladığımız tanımlama çalışması vardı. Ana hatları ile bu çalışma 3 ülkenin ortak kullanımı mümkün kılacak; 3 ülke derken Fransa, İtalya ve Türkiye’yi kast ediyorum. Bir ileri hava savunma sisteminin ortak geliştirilmesi kapsamı idi. Burada bir tanımlama çalışması Türkiye’yi ilgilendiren kısmı ile bitirildi ve bitirilmek üzere. Çünkü son rötuşlar safhasındayız. Diğer iki ülkenin de kendi tanımlamalarını buna katması ile beraber ortak yol haritası ile yola çıkılacak. Onun doğrudan  tedarik kısmı ile ilgili de gelen teklifleri bu proje zinciri çerçevesinde düşünmeye değerlendirmeye hazır olduğumuzu söyledik. Ama orada da Patriot teklifinde de bizim bu ortak üretim ve ortak teknoloji konularında çok ısrarcı olduğumuzu defaatle dillendirdik” dedi.

EUROSAM’ın ürettiği SAMP/T uzun menzilli hava savunma sisteminin daha uzun menzilli ve daha gelişmiş versiyonlarının üretimi planlanıyor. Türkiye bu kapsamda ortak geliştirme ve üretime yönelik çalışmaların yürütülmesi için Ocak 2018’de sözleşme imzalamıştı.

İsmail Demir Fransa ile sorunlar olduğunu belirtmişti

Defenceturk.com’da yer alan bilgiye göre Demir, Ocak 2020’de Savunma Sanayii Başkanlığı’nda düzenlenen 2019 yılı değerlendirme ve 2020 yılı planlama toplantısında;

“Tanımlama çalışmasının icra edilmesine rağmen SAMP-T hakkında somut bir gelişme olmamasının bir sebebi de Fransa’nın Türkiye’ye yönelik siyasi tavrı. Projeye İtalyan ortaklarla devam etme ihtimali var ancak süreç tıkanabilir.” demişti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close