Elektronik Harp Podlu T129 ATAK FAZ-II Turaz Kartalı'nda - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Elektronik Harp Podlu T129 ATAK FAZ-II Turaz Kartalı’nda

Abone Ol 

Azerbaycan’da, Türk ve Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin ortak askeri tatbikatı “Turaz Kartalı” devam ediyor.

Tatbikatta iki ülke hava kuvvetlerinin ortak faaliyetlerinin planlanması, etkileşim ve muharebe koordinasyonunun araştırılması, arama ve kurtarma eylemlerinin uygulanması ve diğer görevler icra ediliyor. Tatbikat ile ilgili daha önce paylaşılan fotoğraf ve videolarda AN/ALQ-211(V)9 Elektronik Harp Öz Savunma Podu ile donatılmış F-16 savaş uçakları görülmüştü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın paylaştığı yeni video da ise Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait T129 ATAK FAZ-II Taarruz Helikopteri ve Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait P-72 Deniz Karakol Uçakları görüldü. T129 ATAK FAZ-II Helikopterinde Radar Frekans Karıştırma (RFJ) görevini icra eden Elektronik Harp Podu dikkat çekti.

Kanat iç istasyonunda ELektronik Harp Podu bulunan T129 ATAK FAZ-II.

Tatbikat da Azerbaycan ordusu envanterindeki kısa, orta ve uzun menzilli hava savunma sistemlerine karşı eğitimler yapılacağı biliniyor.  RWR (Radar İkaz Alıcı) ve RFJ donanımlı T129 ATAK-II Helikopterinin bu sistemlere karşı algılama ve karıştırma yetenekleri deneniyor olması kuvvetle muhtemel.

P-72 Deniz Karakol Uçağı

Türk Deniz Kuvvetleri’nden P-72 Deniz Karakol Uçağının (DKU) tatbikata katılı bir diğer dikkat çeken unsur. P-72 DKU’da bulunan Ocean Master 400 radarının  ve DR-3000 Elektronik Destek (ED/ESM) sisteminin Azerbaycan ordusu envanterindeki S-300 PMU-2, BUK-MB ve BARAK-8 gibi hava savunma sistemlerini tespit yeteneklerinin ölçüldüğünü düşünüyoruz.

Kaynak: M5 / Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close