Çin, Afrika’da büyük bir istihbarat ağı inşa ediyor - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Çin, Afrika’da büyük bir istihbarat ağı inşa ediyor

Abone Ol 

Son zamanlarda yayımlanan raporlara göre Çin Hükûmeti, Huawei gibi Çinli şirketleri Afrika kıtası genelinde Hükûmet binaları inşa etmeye teşvik ederek Afrika’da benzersiz bir istihbarat ağı oluşturdu.

Miras Vakfı (The Heritage Foundation) tarafından yayınlanan raporda, çoğu Çin Hükûmeti ile bağlı olan firmaların Afrika’da 186 adet hükümet binası inşa ettikleri veya binalarda tadilat faaliyetleri gerçekleştirdiği ifade edildi.

İnşa ve tadilat faaliyetlerinin son yirmi yıldır yürütüldüğü aktarılırken, Miras Vakfı tarafından hazırlanan raporun yazarı Kıdemli Politika Analisti Joshua Meservey,Ülke sakinlerini gözetlemek için inşa edilen binaların geçmişini referans vererek “Yapılar Çin istihbaratı için araç görevi icra edecek.”dedi.

Çin Hükûmeti Bölgedeki Faaliyetlerini Arttırıyor

Raporda, “Pekin, Afrika’ya dünyanın herhangi bir yerinden daha iyi gözetim erişimine sahip olabilir. Çin Hükûmeti, topladığı bilgileri Amerikan ve diğer firmalara karşı rekabet eden şirketlerine avantaj sağlamakla beraber ABD’nin güvenlik yardımı ve terörle mücadele programlarına ilişkin bilgi toplayarak üst düzey Afrikalı Hükûmet yetkililerini işe almak-etkilemek için de kullanabilir.” şeklinde ifadeler yer alıyor.

Rapor, ABD’nin, Çin komünist rejiminin bölgeye nüfuz etmek amacıyla yüzlerce altyapı projesi üstlendiği ve Çin’in Afrika’daki faaliyetlerine yönelik açıklamalarının arttığı bir zamanda paylaşıldı.

Defenceturk.com’da yer alan habere göre, kongre tarafından Çin ile ilgili sorunları araştırmak için onaylanan iki partili bir organ olan ABD-Çin Ekonomi ve Güvenlik İnceleme Komisyonu, Çin’in Afrika’daki stratejik hedeflerini değerlendirmek için Mayıs ayı başlarında tam gün süren bir duruşma gerçekleştirdi.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın üst düzey yetkililerinden Christopher Maloney, “Çin’in (Çin Halk Cumhuriyeti/ÇHC) Afrika’daki kalkınma modeli genellikle ÇHC’yi zenginleştiriyor ve bölgedeki etki alanını genişletmeye hizmet ediyor” dedi.

Çin tarafından inşa edilen hükümet binaları hakkındaki endişeler, ilk olarak 2018’de, Afrika Birliği Genel Merkezi tarafından, Çin devletinin inşa ettiği veri bankasındaki tüm bilgilerin her akşam düzenli bir şekilde Şangay’daki bir sunucuya gönderildiği bildirildi. Veri tabanı Çin istihbaratı için truva atı olarak görev yapmakla suçlanan teknoloji devi Huawei tarafından inşa edildiği biliniyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close