Birleşik Krallık Ulusal Denetim Ofisi, Savunma Bakanlığı’nın uçak gemisi geliştirme yeteneğine ilişkin bir rapor yayınladı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Birleşik Krallık Ulusal Denetim Ofisi, Savunma Bakanlığı’nın uçak gemisi geliştirme yeteneğine ilişkin bir rapor yayınladı

Abone Ol 

Birleşik Krallık bağımsız kamu harcamaları gözlemcisi Ulusal Denetim Ofisi (The National Audit Office) Savunma Bakanlığı’nın uçak gemisi geliştirme yeteneğine ilişkin bir rapor yayınladı. Bugün yayınlanan raporda, Bakanlığın 2017’den beri programı nasıl yönettiği ve bir uçak gemisi görev grubunun tam yeteneklerine ulaşmasına ilişkin olası riskleri nasıl ele aldığını inceliyor. Başka bir deyişle, rapor bir ‘gösteri gücünden’ güvenilir bir uçak gemisi görev grubuna dönüşme yolundaki endişeleri ele alıyor.

Carrier Strike, bir dizi askeri görevi üstlenmek için bir gemiden sabit kanatlı uçaklar fırlatma yeteneği sağlar. İngiltere, Savunma Bakanlığı’nın (Departman) Yenilmez Sınıf uçak gemilerinden çalışan Harrier uçaklarını emekliye ayırdığı 2010 yılından beri böyle bir kabiliyete sahip değildir.

Uçak Gemisi görev grubu konsepti Kraliyet Donanması için şimdiye kadar inşa edilmiş en büyük savaş gemilerine dayanacak.

C4Defence’da yer alan habere göre, F-35B Lightning II uçaklarıyla birlikte iki adet Queen Elizabeth Sınıfı uçak gemisi bu grubun bel kemiği olacak. Görev türüne bağlı olarak, taşıyıcılara en az bir muhrip, denizaltı savunma harbi fırkateyni, destek ve tedarik gemileri eşlik edecek.

Nisan 2020’de Bakanlığın iki yeni uçak gemisi ve 18 adet Lightning II uçağı vardı. Bakanlık, Aralık 2020’ye kadar ilk bir Uçak Gemisi görev grubu yeteneğine sahip olmayı bekliyor ve 2021’de ABD ile ilk operasyonel göreve hazır olmaya çalışıyor.

Bir sonraki kilometre taşı, 2023’te uçak gemisinin için tam çalışma kapasitesine ulaşması olacak.  Uçak gemilerden biri iki Lightning II filosunu (24 uçağa kadar) destekleyebilir. Bölümün uzun vadeli hedefi, 2026 yılına kadar çok çeşitli hava operasyonlarını üstlenebilmesi ve dünya çapında amfibi operasyonları destekleyebilmesidir.

Nisan 2020’de Bakanlık F-35’Ler için 6 milyar pound harcadı ve teslimat programına uygun olarak 18 adet uçak teslim aldı.

Uçak gemisi görev grubu uzun vadeli bir yatırımdır ve geminin 50 yıllık bir ömrü olması beklenmektedir. Tüm komutanlıklar  uçak gemisi için gereken yetenekler de dahil olmak üzere ekipman programlarında tasarruf sağlamak için baskı altındadır.

Kasım 2019’da Hava Komutanlığı ikinci bir Lightning II konuşlu yedek parça satın almayı daha sonra da satın alınabileceği gerekçesiyle bir yıl erteledi. Hava Komutanlığı, jetleri ne sıklıkta uçurabileceğini de yeniden değerlendirdi. Tasarruf tedbiri olarak F-35B Lightning II’nin gelecekteki uçuş saatlerini yüzde 20 oranında azalttı.

Bakanlık, daha sonraki yılların bütçelerinde uçak gemisinin işletme maliyetlerinin tamamını yansıtacak kadar yeterli bütçe ayırmamış olabilir. Gerçekçi maliyet tahminleri yapılmaması, gelecekte artan finansal baskı ile karşı karşıya kalınması riskini doğurmaktadır. Bütçenin gelecekte her iki uçak gemisini kısa sürede kullanıma hazır tutmak için yeterli olacağı konusunda şüpheler var.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close