Bayraktar TB3 SİHA kendini gösterdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Bayraktar TB3 SİHA kendini gösterdi

Abone Ol 

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3’ün ilk fotoğraflarını paylaşarak, TB3’ün ilk uçuşuna gün saydığını duyurdu.

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesaplarından Bayraktar TB3’ün ilk fotoğraflarını paylaştı.

Bayraktar paylaşımında, “Bugün paylaştığımız fotoğraflarda üretim hattında görünen, kanatlarını katlayabilme özelliğine sahip türünün ilk örneği olan “balığın” ramazan öncesi çekilmiş görselleri. Büyük abisi Kızılelma’dan sonra ilk uçuşuna gün sayıyor” ifadelerini kullandı.

BAYRAKTAR TB3

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen  Bayraktar TB3 SİHA, TCG ANADOLU gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip silahlı insansız hava aracı sistemi. Keşif-gözetleme ve istihbarat görevlerinin yanı sıra kanatları altında taşıdığı yerli akıllı mühimmatlarla başta hava-yer taarruzu olmak üzere çeşitli operasyonları icra etme kabiliyetine sahip.

Katlanabilen kanat yapısıyla helikopter gemileri ve uçak gemilerinde kullanıma uygun olarak tasarlanan hava aracı kullanıcıya deniz aşırı görevlerde silahlı insansız hava araçlarıyla operasyon icra etme kabiliyeti sunmakta.

Görüş hattı haberleşmenin yanı sıra görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olan Bayraktar TB3, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebiliyor.

Bayraktar TB3’ün teknik özellikleri şunlar;

  • 14 Metre Kanat Açıklığı
  • 8.35 Metre Uzunluk
  • 2.6 Metre Yükseklik
  • 1450 Kilogram Kalkış Ağırlığı
  • 125 knots-160 knots TAS Seyir Hızı – Maksimum Hız
  • 280 Kilogram Faydalı Yük Kapasitesi
  • 24+ Saat Havada Kalış Süresi

Kaynak: M5 / Baykar

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close