Azerbaycan Savaş Uçaklarına Aselsan Güdüm Kiti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Azerbaycan Savaş Uçaklarına Aselsan Güdüm Kiti

M5 Dergisi’nin elde ettiği bilgilere göre Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait SU-25 savaş uçaklarına ASELSAN üretimi Lazer Güdüm Kiti (LGK) entegrasyonu 2019 yılında başarıyla gerçekleştirildi.

Azerbaycan’a ait SU-25 savaş uçaklarında kullanılan OFAB-250 genel maksat bombalarına takılan LGK ile SU-25’ler, İnsansız Hava Araçları, Hedefleme Podları ve yerden (bu sayede uçak için at-unut özelliği de oluşur) yapılacak lazer işaretlemeyle hedefleri nokta hassasiyetiyle vurabilme yeteneği kazandı.

Özellikle Azerbaycan Ordusu tarafından Karabağ’da yoğun olarak kullanılan  BAYRAKTAR TB2 Sihaları ile bu güdümlü mühimmata lazer işaretlemesi yapılabilir.

Önceleri ABD menşeili PAVEWAY-II lazer güdüm kitlerini lisans altı olarak üreten ASELSAN, daha sonra  özgün lazer güdüm kiti tasarım çalışmalarına başlayarak MK-82, MK-82T, SERT-82, NEB, MK-84 ve OFAB-250 bombalarına takılabilen LGK’yı geliştirdi.

LGK ile sabit ve 40km/sa hıza kadar ulaşabilen hareketli hedefler çok yüksek hassasiyetle vurulabiliyor. Aynı kitler olmasına rağmen MK-82, MK-82T ve SERT-82 bombalarına takılana LGK-82, NEB ve MK-84 bombalarına takılana LGK-84, OFAB’a takılana da LGK-OFAB deniyor.

LGK, yarı aktif lazer arayıcı başlık, güdüm bölümü, ısıl pil, kanat tahrik sistemi ve arka kuyruk bütününden meydana geliyor. Dedektör, kart tasarımı ve algoritması, kanat tahrik motoru(2019 yılında yerlileşti) ASELSAN öz kaynaklarıyla geliştirilen LGK’nın ısıl pilini TÜBİTAK SAGE tasarladı.

LGK, Aerodinamik baskı ve yüke dayanıklı elektrikli motoru ile çok kısa sürede reaksiyon verebiliyor. Kitli mühimmatın 12km azami menzili bulunuyor ve kodlu lazer uygulamasıyla aynı anda birden fazla LGK’lı mühimmat atışı yapılabiliyor.

LGK-82 yakında TSK envanterine girecek AKINCI ve AKSUNGUR Sihalarda da kullanılacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Back to top button
Close
Close