Avrupa’nın tanksavarı teste hazırlanıyor - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Avrupa’nın tanksavarı teste hazırlanıyor

Abone Ol 

Avrupa’nın tanksavar programı LynkEU’nun ilk test atışı yakında gerçekleşecek. Program Avrupa için sütre gerisinde hedefler için ortak tanksavar yeteneği oluşturmayı hedefliyor. Testlerde, MBDA’nın MMP’si (Füze Moyenne Portée) kullanılacak. Füze, İHA hedefleme verileri ile zırhlı bir aracın kulesinden ateşlenecek.

MBDA’nın MMP füzesi, bu görev için 1 Temmuz 2020’de seçildi.

MBDA bu yetenek için beş ülkeden 13 ortak ve taşeronla bir araya geldi.

LynkEU projesi , Üye Devletlerle istişareyi takiben yeni Avrupa Savunma Sanayi Geliştirme Programı’nın (EDIDP) bir parçası olarak Avrupa Komisyonu tarafından seçildi.

C4Defence’in hberine göre, LynkEU Daimi Yapılandırılmış İşbirliği (Permanent Structured Cooperation /PESCO) yetenek projesinin hedeflerine ilk teknolojik ve endüstriyel katkı olarak kabul edildi.

Sütre gerisini hedefleme yetenek projesi Kasım 2018’de AB Savunma Bakanları tarafından 6,6 milyon € bütçeyle onaylandı. Katılımcı kurum ve kuruluşlar Belçika’dan Kraliyet Askeri Akademisi, John Cockerill Defense, FN Herstal, Thales Belçika ve Xenics, GKRY’den Aditess, Cyprus Institute, ve SignalGenerix, Fransa’dan Novadem, Safran ve DELAIR, Estonya’dan MILREM ve İsveç’ten Carmenta oldu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close