ASELSAN, 35mm Modernize Çekili Top ve Atom Mühimmatı Teslimatlarına Devam Ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ASELSAN, 35mm Modernize Çekili Top ve Atom Mühimmatı Teslimatlarına Devam Ediyor

Abone Ol 

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 29 Aralık 2017 tarihinde imzalanan 35mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (PMT) Projesi sözleşmesi kapsamında, dört ila onuncu kafile teslimatları yurdun çeşitli bölgelerinde tamamlandı.

Zorlu şartlar altında, ASELSAN personelinin çalışmaları neticesinde tamamlanan teslimat, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) alçak irtifa hava savunma gücüne güç kattı.

Ateş İdare Cihazı (AİC) sistemi, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilen bir hava savunma sistemidir. AİC sistemi, ASELSAN tarafından modernize edilen 35 mm çekili hava savunma topları ve HİSAR projesi kapsamında yine ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sisteminin (HİSAR-A FFS) atış ve komuta kontrolünü üstlenmektedir.

Ayrıca yapılan modernizasyon çalışmaları ile TSK envanterinde bulunan 35 mm çekili hava savunma toplarının tüm elektronik alt bileşenleri yenilenmekte; söz konusu toplar, güncel teknolojiyi kullanan etkin bir alçak irtifa hava savunma silahı olarak kullanıma sunulmaktadır.

Modernizasyon çalışmaları kapsamında toplara Parçacıklı Mühimmat atma yeteneği kazandırılmakta ve topların atış ve komuta kontrollerinin Ateş İdare Cihazı tarafından gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close