Amfibik Araca Kuzeyli Koruyucu - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Amfibik Araca Kuzeyli Koruyucu

Abone Ol 

Amerikan Deniz Piyade Kolordusu (United States Marine Corp / USMC), envanterindeki AAV7 platformlarının yerini alması için ACV (Amphibious Combat Vehicle / Amfibik Muharebe Aracı)’yi tercih etmişti. Bu çerçevede geliştirme ve üretim sürecine paralel olarak araçların silahlandırılması konusunda çalışmalar devam ediyor.

Dünya, normalleşme sürecine girmeye başlarken savunma sanayii ve askeri teşkilatlar da faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor.

USMC, platformlar için Protector MCT-30 kulesini seçtiğini açıkladı. Daha önce Kara Kuvvetleri’nin Stryker Dragoon araçları için tercih ettiği sistemler, Norveçli Kongsberg firmasınca geliştirildi. Kulenin ana silahı olan 30 mm top, mayonsuz besleme sistemine sahip. Ortam koşullarına göre balistik hesaplamaları otomatik olarak gerçekleştiren sistem, her türlü hava koşulunda hareket hâlinde dâhi yüksek isabet oranı sunuyor.

C4Defence’de yer alan habere göre, zırh altında yeniden doldurma imkânı sayesinde personel güvenliğini ön planda tutan MCT-30, programlanabilir mühimmat atışı kabiliyetine sahip. Kule, çift beslemeli top için her kanalda 75 adet mühimmatı atışa hazır hâlde depolayabiliyor. Eş eksenli silah olarak 7,62 mm makineli tüfekle donatılan MCT-30, kule üstü UKSS (Uzaktan Komutalı Silah Sistemi) ile FGM-148 Javelin kullanım imkânı sunuyor.

USMC, MCT-30 entegre edilen platformların ACV-30 olarak adlandırılacağını açıkladı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close