Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı Tunus ile ikili ortaklığını yineledi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı Tunus ile ikili ortaklığını yineledi

Abone Ol 

George W. Bush hükûmetinin emriyle Afrika’da sivil ve askeri operasyonlar düzenlemek amacıyla Pentagon’un 2007 yılında kurduğu Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı, kısa adıyla AFRICOM, Tunus ile ikili ortaklığını yinelediğini duyurdu.

29 Mayıs 2020’de AFRICOM tarafından yapılan basın açıklamasında, “AB’ninD Afrika Komutanı Gen. Stephen Townsend, Tunus Cumhuriyeti Savunma Bakanı Imed Hazgui ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Konuşmada liderler, güçlü Amerika-Tunus ikili ortaklığını yeniden teyit ettikler ve yeni eğitim ve egzersiz fırsatlarını tartıştılar.” denildi.

Townsend, “Tunus, ABD’nin Afrika ortaklarımıza verdiği desteğin uzun vadeli kendine yeterlilik, güvenlik ve kalkınmaya nasıl yardımcı olduğunun en iyi örneğidir.” dedi.

2011’den beri ABD, Tunus ordusuna 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Karşılıklı çabalar Tunus sınır güvenliğini, askeri istihbarat ve hava kara operasyonlarını geliştirdi.

Townsend, “Afrika ortaklarımızın çoğunun kötü niyetli aktörler ve terörist ağlarla kuşatma altında olduğunu biliyoruz. Güveni arttıramayacağımızı da biliyoruz. Bu nedenle, kritik ortaklıkları güçlendirmeye ve ortak zorluklara çözümler sunmak için birlikte çalışmaya kararlıyız.” ifadelerini kullandı.
Konuşmada, Townsend ve Hazgui’nin, Kuzey Afrika’da güvenliğin artırılmasının önemini tartıştıkları, Libya’da devam eden şiddet ve daha geniş bölgesel güvenlik sağlama ihtiyacı ile bölgesel güvenlik ve istikrarı daha da artıran çeşitli yeteneklere kavuşmayı planldıkları açıklandı.

Townsend, “Rusya, Libya çatışmasının alevlerini tutmaya devam ederken, Kuzey Afrika’daki bölgesel güvenlik daha fazla endişe kaynağı. Güvenlik Gücü Asistan Tugayımızın kullanımı da dahil olmak üzere Tunus ile karşılıklı güvenlik kaygılarını gidermek için yeni yollar arıyoruz. Tunus, Amerikan değerlerinin, profesyonellik ve bağlılığın faydalarını kabul ediyor. Ortaklığımıza çok değer veriyorlar.” dedi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close