Almanya'dan Libya'da Sirte ve Cufra'nın askerden arındırılması teklifi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Almanya’dan Libya’da Sirte ve Cufra’nın askerden arındırılması teklifi

Abone Ol 

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Libya’da taraflara gecikmeksizin ve koşulsuz müzakerelere başlama çağrısı yaparak, “Bunun için ilk önemli adım Sirte ve Cufra’nın askerden arındırılması olabilir.” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Berlin Konferansı’nın katılımcılarıyla yapılan Libya oturumunda yaptığı konuşmada, konferansın ardından 6 ay geçtiğini ancak Libya’da durumun her geçen hafta kötüye gittiğini ve küresel bir pandeminin dahi savaşı durduramadığını söyledi.

Tüm dünya pandemi nedeniyle sınırlarını kapatırken Libya’ya silah ve yabancı savaşçıların girmeye devam ettiğini belirten Maas, ”Libya’da bu gülünç saçmalığı durdurmanın zamanın geldi.” diye konuştu.

Maas, Libya’ya dış müdahaleye son verilmesi gerektiğini vurgulayarak, ”Bu da artık daha fazla uçak, tank ve silahlarla dolu gemi gönderilmemesi anlamına geliyor, ne de daha fazla yalan. Libya’nın dış güçlerin savaş alanı haline gelmemesi için yaptırımlar dahil elimizdeki önlemleri kullanacağız.” dedi.

Taraflara daha fazla gecikmeden koşulsuz müzakerelere başlama çağrısı yapan Maas, ”Bunun için ilk adım Sirte ve Cufra’nın askerden arındırılması olabilir. Libya’da tüm taraflara bu fikrin arkasında birleşme çağrısı yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close