ABD'nin F-22'sine rakip olacak hayalet avcı uçağı tanıtıldı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

ABD’nin F-22’sine rakip olacak hayalet avcı uçağı tanıtıldı

Abone Ol 

Japonya, ABD yapımı F-22’ye boyut ve performans açısından rakip olacak Mitsubishi FX hayalet avcı uçağı projesi konseptini açıkladı.

Önemli teknolojiler geliştirmek ve paylaşmak için Avrupa FCAS’ın yanı sıra İngiltere’nin Tempest programına ortak olmak isteyen Japon yetkililer, yeni hayalet avcı uçağı projesi hakkında bazı bilgiler paylaştılar.

Proje, Avrupa’nın savunma ürünleri üzerindeki Amerikan hâkimiyetinden uzaklaşma çabaları gibi bir girişimi temsil ediyor. Japonya, 2020 mali yılında “FX ile ilgili araştırma projeleri” ve “Japonya liderliğindeki kalkınmada kavramsal tasarım” için 256,5 milyon dolar ayırdı.

Projenin 40 milyar dolara mal olması ve 2035’te emekli olacak F-2 jetlerinin yerini alması planlanıyor

Japon Savunma Bakanlığı sözcüsü verdiği demeçte, “FX’i, F-2 emekliliği başlamadan önce teslim edebilmemiz için geliştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Mitsubishi ayrıca Lockheed Martin, Northrop Grumman, Boeing ve BAE Systems’ı iddialı milyarlarca dolarlık projelerine dâhil etmeye çalışıyor. Japon avcı uçağında, gizli teknolojiler, itme vektör sistemi, güçlü yeni motorlar, radarlar ve kompozit malzemeler kullanacak.

Motorunun Japonya’nın F-22’ye güç veren Pratt & Whitney F119 turbofan motoruna eşdeğer olduğu söyleniyor. P&W motoruna kıyasla daha küçük boyutlarda olmasına rağmen, bu motor gövdede silah depolaması için daha fazla alan sağlayacaktır. X-2 test yatağı ilk olarak 2016 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Bazı raporlara göre yeni planlanan avcı uçağı X-2’de test edilen elektromanyetik nabız direnci, fiber optik tel uçuşa yönelik aviyonikler ve uçuş ortasında hasarı telafi edebilen “kendi kendini onaran” uçuş sistemleri gibi diğer teknolojileri de yer alabilir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close