ABD'den S-400 manevrası - M5 Dergi
Savunma Haberleri

ABD’den S-400 manevrası

Abone Ol 

ABD Senatosundan Türkiye’nin Rusya’dan tedarik ettiği S-400 hava savunma sistemi ile ilgili ek öneri geldi. Buna göre Türkiye NATO uyumlu olmayan hava savunma sistemi tedarik etmeyeceğinin garantisini verirse, ABD, Türkiye’ye  teslim edilmiş olan S-400 sistemi satın alabilecek.

ABD Idaho senatörü Jim Risch, ve New Jersey senatörü Bob Menendez’in önerisinin yasalaşması durumunda Türkiye’ye yaptırımların geleceğine dair net bir ifade yer almıyor.

Öte yandan Türkiye ile Rusya arasındaki tedarik anlaşmasının içeriğinde üçüncü ülkelere satış şartları bilinmeyen bir diğer konu. Geçmişte Türkiye’nin sistemi NATO dışı ülkeler Azerbaycan veya Katar’a göndermesi gündeme gelmişti. Rusya tarafı bu konuda bir görüş bildirmemişti.

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu, Eylül 2017’de, iki filo (dört batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (HSFS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde anlaşma imzaladı.

C4 Defence’da ter alan habere göre, S-400 filosuna ait ilk birimler 2019 yılında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. İlk S-400 filosu için 1.3 milyar ABD Doları ödeyen Türkiye, 1.2 milyar ABD Doları değerindeki ikinci S-400 filosu için sipariş vermedi.

ABD'den S-400 Manevrası

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close