ABD'den İsrail'e Ortadoğu'daki askeri üstünlüğünü koruma garantisi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

ABD’den İsrail’e Ortadoğu’daki askeri üstünlüğünü koruma garantisi

Abone Ol 

Birleşik Arap Emirlikleri’yle İsrail arasındaki normalleşme anlaşmasından sonra ABD Dışişleri Bakanı Pompeo İsrail’e ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşmesinin ardından gazetecilere konuşan Pompeo, İsrail’in Ortadoğu’daki nitelikli askeri üstünlüğünü korumasına Washington’ın bağlılığını devam ettirdiğini söyledi.

Washington’ın BAE’ye silah satmayı gözden geçirdiğini ve satış anlaşması yaparken İsrail’in üstünlüğünü korumasını garantiye alacağını belirten ABD Dışişleri Bakanı, “Nitelikli askeri üstünlük bağlamında ABD’nin yasal yükümlülüğü vardır. Bunu yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi.

Öncesinde BAE’nin F-35 savaş uçaklarına talip olmasıyla ilgili İsrail Başbakanlık Ofisi’nden ‘ileri savunma teknolojilerinin Ortadoğu’daki herhangi bir ülkeye satılmasına muhalefetin değişmediği’ mesajı gelmişti.

Trump ise “Onlar (BAE) F-35 satın almak istiyor. Ne olacağını göreceğiz. Bu konuyu inceliyoruz, ancak Ortdoğu’daki barış konusunda büyük bir avantaj sundular” demişti.

Kushner, CNN’e “Gerçek şu ki bu yeni barış anlaşması onların bu uçakları alma ihtimalini artırmalı, ancak şu noktada bu halen değerlendirdiğimiz bir şey” diye konuşmuştu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close