ABD’den Black Hawk satışı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

ABD’den Black Hawk satışı

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ürdün Krallığı ve Litvanya’ya toplam yedi adet UH-60M satışına onay verdi. Ürdün bu helikopterlerden birini, Litvanya ise geri kalan altısını teslim alacak ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın (Defence Security Cooperation Agency/DSCA) dün duyurduğu bu gelişmede Tedarik birim fiyatındaki fark dikkat çekiyor. Ürdün tek bir helikopter için 23 milyon dolar, Litvanya ise altı helikopter için toplam 380 milyon dolar ödeyecek. Litvanya’nın helikopterleri Ürdün’ün tedarik edeceği ile aynı konfigürasyonda olsa 380 milyon yerine 138 milyon dolara mal olması gerekirdi.

İki ülkenin tedarik edeceği helikopter platformu ve motoru aynı özellikte olacak. Litvanya altı helikopter için ilave iki yedek motor başta olmak üzere birçok silah ve sistemi de helikoptere ekleyecek. İki ülkenin alacağı helikopterin donanım farkı da görevler hakkında fikir veriyor. Ürdün’ün tedarik edeceği helikopteri yüksek ihtimalle VIP taşıma için kullanılacak şekilde konfigüre edilecek.

Bu nedenle helikopterde füze ikaz sistemi, AN/APR-39 Radar sinyal tarama kiti, AN/AVR-2B Lazer arama kiti, iki adet AN-ARC-231 telsiz. İki adet AN-ARC-201D telsiz, bir adet AN/APX-123A Dost Düşman Tanıma sistemi, iki adet gömülü GPS sistem ve INS, bir adet füze ikaz sistemi füze tanımlama modülü, Görev uçuş planlama sistemi, (Aviation Mission Planning System /AMPS); AMPS yazılım geliştirme ve destek hizmeti, lojistik mühendislik yer alacak.

C4Defence’da yer alan habere göre, itvanya’nın tedarik edeceği helikopterlerin özel kuvvet operasyonlarında kullanılması, gece ve gündüz şartlarında operasyona katılması beklenecek. Bu nedenle yedek iki motorun yanı sıra füze ikaz sisteminden sekiz adet alınacak. Helikopterin iki kapısına konuşlandırmak üzere toplam 12 adet M240H makinalı tüfek tedarik edilecek.

Helikopterler için 15 adet EAGLE +429 gömülü GPS ve INS sistemi, sekiz adet AN/APX-123A dost düşman tanımlama sistemi 15 adet AN/ARC-201D telsiz. 15 adet AN/ARC-231 telsiz. Sekiz adet AN/ARC-220 telsiz. İki adet VRC-100 HF Yer Telsiz İstasyonu, sekiz adet  AN/AVR-2B Lazer İkaz alıcısı. 12 adet füze ikaz sistemi füze tanımlama modülü, sekiz adet TALON ileri bakan Kızılötesi radar (TALON FLIR)  sekiz adet EBC-406 acil konum ileticisi, 30 adet AN/AVS-6 gece görüş cihazı, 15 adet AN/AVS-7 Gündüz IHUD 15 adet AN/AVS- Gece IHUD 500 adet 1305-A965, CTG, 25.4mm fişek, M839 dekoy; 800 adet flare; 38 bin 400 adet 7.62mm fişek ile infilak bastırma sistemi gibi yan sistemler, teknik bakım lojistik destek tedarik edilecek.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close