ABD, yapay zeka insansız savaş uçakları için 77,8 milyon dolarlık anlaşma imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, yapay zeka insansız savaş uçakları için 77,8 milyon dolarlık anlaşma imzaladı

Abone Ol 

ABD Hava Kuvvetleri, ilk uçakların mayın ayında teslim edileceğini ve temmuzda testlere başlayacaklarını kaydetti.

ABD Hava Kuvvetleri, yapay zeka pilotlu insansız uçak projesi kapsamında prototip üretmek için üç şirketle 77,8 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.

Hava Kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre, Komutanlık, 24 ay içinde “Skyborg” programı kapsamında prototip üretmeleri için, Boeing ile 25 milyon 748 bin 180 dolar, General Atomics Aeronautical Systems ile 14 milyon 317 bin 933 dolar ve Kratos Unmanned Aerial Systems ile 37 milyon 771 bin 577 dolarlık anlaşma yaptı.

İlk testler temmuz ayında yapılacak

Açıklamada, ilk uçakların gelecek yıl mayıs ayında teslim edileceği belirtilirken, deneme uçuşlarının ise  temmuz ayında başlayacağı kaydedildi.

Denemelerde, uçağın insanlı uçaklarla uçuş kabiliyetinin yanı sıra yapay zeka pilotaj sistemlerinin de test edileceği belirtildi. Skyborg programı, ABD Hava Kuvvetlerinin geleceğe yönelik yüksek teknoloji eksenli üç programından biri olarak biliniyor.

Savaş pilotları ile kol uçuşu yapabilecek şekilde geliştirilen ve yerden kumanda edilmeden yapay zeka pilotu ile uçacak olan bu otonom sistemlerin, tehlikeli hava operasyonlarında kullanılması hedefleniyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close