ABD, Suriye ve Irak’taki üslerine AVENGER mobil hava savunma sistemi gönderiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Suriye ve Irak’taki üslerine AVENGER mobil hava savunma sistemi gönderiyor

ABD’de yayın yapan Forbes dergisi, Washington yönetiminin Suriye ve Irak’a kısa menzilli AVENGER mobil hava savunma sistemi konuşlandıracağını bildirdi.

Dün, uzay ve savunma muhabiri Paul İddon imzasıyla yayımlanan makalede, ABD’nin AN/TWQ-1 AVENGER mobil hava savunma sistemlerini Suriye ve Irak’a göndermeye başladığı aktarıldı.

Sistemler Deyr-i Zor’da

Öte yandan, yerel kaynakların sosyal medyada yayımladığı görüntülerde, Avenger sistemlerini taşıyan tırların Suriye’nin kuzeydoğusundaki Deyr-i Zor ilini Irak’a bağlayan karayolunda seyrettiği görüldü.

FIM-92 STINGER rampalarının zırhlı araçlar üzerine monte edilmesiyle elde edilen AN/TWQ-1 Avenger mobil hava savunma sistemleri drone, seyir füzeleri ve helikopterlere karşı etkin olarak kullanılabiliyor.

Paul İddon imzalı makalede ise ABD’nin daha önce Suriye ve Irak’taki üslerinde hava savunma sistemleri bulundurmadığına dikkat çekildi. Washington yönetiminin IŞİD ve İran destekli milis grupların drone ve seyir füzelerini etkin kullanması üzerine bu üslere sistemleri yerleştirme kararı aldığı değerlendirmesi yapıldı.

Kaynak: FORBES/ Yerel Kaynaklar

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close