ABD ordusu "sedye İKA"yı test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ordusu “sedye İKA”yı test etti

Abone Ol 

EMAV adındaki bu robotik sedye, yakın gelecekte yaralı askerleri savaş alanlarından uzaklaştırabilir. ABD ordusu EMAV’ı (veya Seferi Modüler Otonom Aracı) Camp Lejeune, Kuzey Carolina’da test etti

                                                            Popular Science’da yayımlanan yazı M5 tarafından çevrilmiştir.

İlk bakışta Seferi Modüler Otonom Araç (veya EMAV), bir tankın alt yarısına benziyor. Fakat tanka benzeyen paletli bir araç olmasına rağmen bir nakliye helikopterinin bagajına sığacak kadar da küçük.

SADECE MEKANİZE DEĞİL, AYNI ZAMANDA ROBOTİZE SAVAŞLAR

ABD ordusunun kısa zaman önce Kuzey Carolina’da test ettiği araç, gelecek için üretilmiş fakat bugün gerçekleşmiş bir platform. ABD ordusu, 2030’ların sadece mekanize değil aynı zamanda robotize savaşlarını da planlarken, EMAV da kesinlikle orada olacak.  

EMAV, dizel-elektrikli hibrit bir motordan güç alıyor ve bu da onun görevlerinin bir kısmını sessizce yürütmesine izin veriyor. Ayrıca, kendisindeki yakıtı kullanmayı tercih ederek, onu sahada kullanan askerler için elektrik gücü de sağlayabilir. Gövdesi, 3175 kg ağırlığında ve üzerine bir 3715 kg daha ek sensör, silah, yaralı asker veya kargo taşıyabilecek kapasiteye sahip.

USMC Warfighting Laboratuvarı Robotik ve Otonom Cihazlar şube başkanı Matthew Fogleson, “Onlar, gelecekteki taktik insansız kara araçlarının nasıl görünebileceği hakkında fikir vermek için sıfırdan tasarlandı” dedi ve ekledi:  “Taktikler, teknikler ve prosedürler üzerinden yeni standart operasyon prosedürleri geliştirmek için bize ortak bir platform sağlıyor.”

OTONOM ROBOT SEDYE: EMAV

EMAV, özellikle tahliyeler için çok önemli. Yaralı bir askeri savaş alanından çıkarmak için EMAV’ı kullanmak, diğer askerlerin yaralı olanı EMAV’a yüklemesine izin verir ve yaralıyı kurtarırken sadece makineyi riske sokuyor. 

EMAV’ın otonom sedye modu,  Camp Lejeune’deki tatbikatta denendi ve ordunun, robotun  2030 vizyonuna nasıl uyabileceğini keşfetmesine yardımcı oldu.

Fogleson, deneme hakkında “Bir yaralı kurtarma operasyonu yaptılar, bu yüzden bir devriye çıktı ve yaralıyı alarak onu bir toplama noktasına geri getirmek için otonom bir şekilde oraya bir araç gönderdiler.” diyor.

EMAV’ın temel görevi, A ve B noktaları arasında otonom olarak seyahat eden bir kargo cihazı olmak. Bir asker, yaralı arkadaşını EMAV’a yüklemek için hazır bulunduğu takdirde, bu robot sedye geriye kalan gidiş geliş sürüşünü hallediyor.

30 mil hıza ulaşabilen EMAV’lar, gerekirse manevra yapma, düşman kuvvetlerin etrafında konumlanma veya dost birliklerin ön saflarında keşif yapma gibi avantajlara da izin verebilir.

Fogleson, “Robotlar insanlardan daha farklı çalışacak ve bunun gelecekte ordular için ne anlama geldiğini anlamamız gerekiyor” dedi.

Kaynak: M5

Çeviri: Cengiz Büyükuncu

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close