Cumhurbaşkanı Erdoğan: F-16 konusuyla ilgili Biden'ın olumlu yaklaşımını gördüm - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Cumhurbaşkanı Erdoğan: F-16 konusuyla ilgili Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüm

Abone Ol 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile F-16 görüşmesiyle ilgili, “Elimizdeki F-16’ların modernizasyonu veya yeni F-16’lar verilmesi konusu gündeme geldi. Bu konuyla ilgili Sayın Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüm” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin ardından basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Üye ülkeler olarak çok sayıda toplantı gerçekleştirdik. Bakanlık düzeyinde gerçekleştirilen toplantılara aktif olarak katıldık. G20 Zirvesi’ni tamamlamış bulunuyoruz.

“ABD’nin terör örgütüne desteğinden üzüntümüzü ifade ettik”

ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmemizde, Suriye’de bulunan terör örgütleri PKK/PYD’nin Amerika’dan aldıkları destekler konusunda kendilerine üzüntümüzü ilettik. Bu konuların bizim dayanışmamızı zedeleyecek adımlar olduğunu da söyledik. Bundan sonraki süreç inanıyorum ki böyle devam etmeyecektir. Afganistan konusunu da ele aldık, son durumu değerlendirdik. Ne gibi adımlar atacağız, bunu da zaman gösterecek. Şu an ekonomik ve ticari ilişkilerde Hazine ve Maliye Bakanlıklarımızın çok daha sıkı bir araya gelmesinin gereğini vurguladık.

F-16 konusu

Elimizdeki F-16’ların modernizasyonu veya yeni F-16’lar verilmesi konusu gündeme geldi. Savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar. Bu konuyla ilgili Sayın Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüm.

Afganistan’dan yeni göç dalgası

Erdoğan, “Tedbirlerimizi alıyoruz, bu noktada da yüklü göçe kapılarımızı açma niyetinde değiliz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(AB’nin kendi ordusunu kurma tartışmaları) Bu olabilecek bir proje değil, mümkün değil.” dedi.

Kaynak: TRT HABER

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close